Rainer Saad • 16. veebruar 2015 kell 7:00

Fondijuht: Putin on maailma rikkaim inimene

Vladimir Putin.  Foto: Bloomberg

Endine Venemaa suurim välisinvestor ja fondijuht Bill Browder ütles, et Putin on rikkaim inimene maailmas ja seda väga pika eduga.

Browder ütles telekanalile CNN, et tema arvates on Putini varanduse väärtus 200 miljardit dollarit. „Pärast 14 aastat võimul olekut ja kõike seda raha, mida riik on teeninud ja jätnud kulutamata koolide, teede ning haiglate peale – kõik see raha on varades, Šveitsi pangakontodel, aktsiates ja riskifondides, mida juhitakse Putini ja tema semude jaoks,“ ütles Browder.

Forbesi rikaste edetabelist Putinit ei leia, seevastu rikkaimaks inimeseks peetakse Bill Gatesi, kelle varanduse väärtuseks hinnatakse 79 miljardit dollarit.

Browderi sõnul seisnes Putini esimesed 8-10 aastat võimulolekut selles, kui palju raha ta saab kokku varastada. Võimule tulles on Putin täitnud nii enda kui ka oma sõprade taskuid. „Need isikud tapsid mu juristi Sergei Magnitski. Nad kõik said rikkaks, suured pangakontod, villad ja autod. Miks peaksime lubama neil tulla Ameerikasse, reisida Ameerikasse ja lasta neil siin omada pangakontosid,“ ütles Browder.

Ta lisas, et Venemaal on võimul see, kellel on õigus teisi inimesi arreteerida. „See on väga lihtne. Putini ümber on inimesi, kellel on õigus teisi arreteerida. Ei loe, kui rikas sa oled, kui sind võidakse arreteerida ja raha ära võtta,“ ütles Browder.

Putin on endine KGB ohvitser, kellest sai Venemaa peaminister 1999. aasta augustis ja president 2000. aasta mais. Aastatel 2001-2007 kasvas Venemaa majandus keskmiselt 7 protsenti aastas.

 

Hetkel kuum