Mait Kraun • 23. veebruar 2015 kell 6:00

Miks on USA aktsiaturg üks riskantsematest maailmas?

New Yorgi börs  Foto: EPA

Maailmas on mitmeid turge, mis on ülehinnatud ja kuhu ei tasuks kõike oma raha paigutada. Need turud ei ole aga Kreeka või Venemaa, kirjutab MarketWatchi kolumnist Brett Arends.

Kui arvate, et need turud on Venemaa, Kreeka või isegi Hiina, siis võiksite uuesti mõelda. Zürichi investeerimisfirma Wellershoff & Partners tegi ühe väga huvitava uuringu, millest selgus, et tõelised ohud on kuskil mujal.

Firma võrdles aktsiaturgude praegusi hinnatasemeid ning väärtust ajalooliste keskmistega. Wellershoff reastas viis turgu, mis eeldatavalt järgneva viie aasta jooksul erilist tootlust ei paku. Selles nimekirjas neljas oli USA.

Kõige väiksema potentsiaaliga aktsiaturg on Iirimaal – uuringust selgus, et järgneva viie aasta jooksul peaks Iiri aktsiaturud kukkuma kokku umbes 16 protsenti. Arvutustes on muu hulgas arvestatud ka inflatsiooniga. Madalat tootlust võib uuringu järgi oodata veel Lõuna-Aafrika Vabariigis, Filipiinidel ja Tais.

Viie aastaga 8 protsenti

Wellershoffi hinnangul on USA aktsiaturul järgneva viie aasta tootlus kokku 8 protsenti. Mitte 8 protsenti igal aastal, vaid viie aasta peale kokku. Ajaloolist keskmist tootlust arvestades peaks USA turgudele investeerides portfelli reaalväärtus kasvama kolmandiku võrra.

Enne jätkamist peaks aga rõhutama, et tulevik on vägagi juhuslik ja kõiki prognoose tuleb võtta väga kriitiliselt. „Ära tee kunagi ennustusi, eriti tuleviku kohta,“ ütles New York Yankeesi legendaarne peatreener Casey Stengel.

Võime mõelda, et suudame tulevikku väga täpselt ennustada. Võime ka mõelda, et elame täielikus kaoses, kus pole võimalik midagi ette näha. Nende kahe äärmuse vahele jääb hall ala, mida kasutama peaks. Näiteks võib ju kihla vedada, et järgneva viie aasta jooksul on veebruari keskmine õhutemperatuur madalam kui juulis. Samuti võib öelda, et päike tõuseb idast ja Kim Kardashiani ei valita järgmiseks paavstiks.

Analüüs tugineb faktidel

Wellershoff ei ole oma prognoose teinud kohvipaksult. Nad võrdlevad aktsiahindu kasumiga ühe aktsia kohta ning võtavad arvesse ka laiendatud majandustsükli mõjusid. Seda nimetatakse tsükliliselt kohandatud hinna ja kasumi suhteks (PE), mille tegi populaarseks Yale'i ülikooli professor ja Nobeli preemia laureaat Robert Shiller. Selle põhimõte on äritsükli langustest ja tõusudest tuleneva mõju vähendamine ja ning aktsia kasumipotentsiaali tuvastamine. Wellershoff võrdles maailma turgudel tänapäevast PE taset ajalooliste keskmistega.

Wellershoff leidis, et näiteks 1979. aastast alates on Austraalia turgudel olnud PE keskmiselt 18. Praegu on PE tase 15 juures. Kuigi tuleviku ennustamisel on vaja teha palju oletusi, võib öelda, et Austraalia aktsiaturg on 35 aasta keskmisest tasemest madalamal.

Sellel teemal on tehtud hulgaliselt uuringuid. Paljud neist on jõudnud järeldusele, et tootlus on tihedalt seotud sellega, millise PE väärtuse juures sa aktsiaid ostsid. Üks tähtsaid faktoreid Wellershoffi analüüsi juures on ka asjaolu, et see tugineb kontrollitavatel faktidel, mitte Vladimir Putini või Angela Merkeli ütlustel.

USA turg on riskantne

Wellershoffi andmetel on tsükliliselt kohandatud hinna ja kasumi suhe USAs 24kordne. Ajalooline keskmine on aga umbes 16. Praegune hinnatase on ajaloolise keskmisega võrreldes väga kõrge. Shiller ise ütleb, et tsüklilise PE tase on praegu isegi 27 juures. Ei, see ei tähenda, et me kõik peaks tormama USA aktsiafonde müüma ja ise voodi alla peitu minema. Igal investoril tuleks seda infot otsuste tegemisel arvesse võtta.

USA aktsiaturg on riskantne. Kogu oma riskikapitali investeerimine Standard & Poor's 500 aktsiafondi ei ole väga tark tegu. Need, kes seda soovitavad, soovitavad tegelikult riskeerida ja õnne peale välja minna. Võib-olla see töötab, võib-olla mitte. Kahjuks ei nimeta nad ise seda õnnemänguks, vaid „ohutuks“ madala riskiga strateegiaks.

Wellershoff leidis, et suur osa välisturgudest on ajalooliste tasemetega võrreldes mõistliku või hea PE tasemega. Soodsaid tingimusi näeb nii arenenud kui ka arenevatel turgudel, Mehhikost Prantsusmaani ja Poolast Hongkongini.

USA aktsiate kõrvale võite hankida alahinnatud turgude aktsiaid. Seda saab teha erinevate investeerimisfondide kaudu. Samas võite ka jääda 100protsendiliselt USA turule ning loota parimat.

Hetkel kuum