Rainer Saad • 13 aprill 2015

Veerand vasekaevandajatest tegutsevad kahjumis

Vasekaevandus.  Foto: Bloomberg

Veerand maailmas tegutsevatest vasekaevandustest on kahjumis ja seda vaatamata suurtele kulukärbetele, selgus Reutersi koostatud analüüsist.

Alates eelmise aasta juulist on vase tonni hind langenud 17 protsenti alla 6000 dollari taseme, mis on madalaim pärast 2009. aastat. Mitu suurtootjat on seetõttu alustanud ulatuslike kärpekavadega. Tšiili vasekaevandaja Codelco, mis toodab umbes 8 protsenti kogu maailma vasest, tahab sel aastal vähendada kulusid miljardi dollari võrra.

Investorid on „üha enam mures kulude pärast,“ ütles Clarkson Capitali kaevandusanalüütik Jeremy Sussman.

Samas on kaevandusfirmade kulusid aidanud vähendada langevad kütusehinnad. „Kaevandajad on teinud kõik, mis nende võimuses, kuid vase hinnad töötavad nende vastu,“ ütles GFMS metallide analüütik Bruce Alway.

Analüütikud prognoosivad, et nõrga nõudluse tõttu on sel aastal vaseturul oodata 200 000 tonnist ülejääki ja see survestab hindu.

Kõige kallimalt tegutseb praegu BHP Billitoni Austraalia kaevandus Olympic Dam, kus ühe tonni kaevandamine maksab 7321 dollarit. See on umbes 1300 dollarit rohkem kui vase hind maailmaturul.

Hetkel kuum