Juhan Lang • 30. juuni 2015 kell 4:30

Mikk Talpsepp: kui praegu ei ole veri tänavatel, siis millal üldse on?

Etalon Varahalduse investeeringute juht Mikk Talpsepp.  Foto: Eiko Kink

Viimastel nädalatel Kreeka aktsiatele panused teinud investeerimisfirma Etalon Varahalduse investeeringute juht Mikk Talpsepp usub, et viimastele tormilistele arengutele vaatamata, on praegu jätkuvalt hea moment osta Kreeka aktsiaid.

Järgneb intervjuu Mikk Talpsepaga

Mida toovad Kreeka viimased arengud kaasa Etaloni võetud positsioonidele?

Kuna nädalavahetusel ei jõudnud Kreeka, Euroopa rahandusministrid, IMF ja Euroopa Keskpank kokkuleppele Euroopa poolt esitatud tingimustel, siis see nädal saab olema ilmselt väga turbulentne. Kindlasti on teatava löögi all euro ja ka Kreeka aktsiaid, mis ilmselt langevad esimese hooga 15-20%, vähemalt sellist indikatsiooni lubab oletada USAs kaubeldav Kreeka ETF. Kreeka börs on aga suletud ja on selgusetu, millal avatakse. Seega Kreeka aktsiate hinna panevad paika ameeriklased, kuid see ei pruugi olla päris täpne.

Etalon Varahaldus A-aktsia NAV (puhasväärtus – toim) kaheneb tänasega ilmselt üle 2-3%, kuid antud stsenaarium ei ole väga ootamatu ja võib hoopiski olla hea nii Kreekale kui ka kokkuvõttes ka Etalon Varahaldusele. Arvestades, et Etalon Varahalduse jaoks esimene suurem tehinguhind GREK väljakirjutatud müügioptsioonide puhul 17. juuli tähtajaga on hind 10, mille eest on saadud preemiat 0,80 dollarit, siis arvestades, et GREK kaupleb eelturul languses 15% ehk 9,8-10,00 dollari piirides, siis väljakirjutatud müügioptsioonid tähtajal isegi mitte ei oleks hetkeseisuga kahjumis, kuid on seda tänasel päeval.

Kahjumis saavad olema ka ostetud Kreeka aktsiaid, mis mõjutavad Etalon Varahaldus NAVi hetkeseisus negatiivselt ligi 2,5%. Väikese löögi alla seoses täna segi paisatud turuga saavad olema ka mõned teised Etalon Varahaldus positsioonid, mis lubab oletada, et päeva NAV kahanemine võib tulla üle 3%.

Kas kavatsed viimastest uudistest lähtuvalt positsioone ka ümber mängida?

Positsioonide osaline ümbermängimine toimus juba eelmisel nädalal, mil Kreeka aktsiaid olid võrreldes soetusmaksumusega 10% plussis. Etalon Varahaldus kirjutas sellel hetkel välja ka Kreeka ostuoptsioone, mis praegusi arenguid arvestades toovad tulu ning pehmendavad Kreeka aktsiate languse mõju portfellile.

Kuidas on praegu Kreekale panustamine NAVi mõjutanud ning kui suur osa ettevõtte kapitalist on Kreeka positsioonide alla paigutatud?

Kreeka aktsiaid läbi börsil kaubeldava ETFi sümboliga GREK on ostetud 14% vara ulatuses, keskmise soetusmaksumusega 11,02 dollarit. Loodan, et positiivsed arengud ei saabu Kreeka jaoks liiga kiiresti, mis võimaldaksid läbi meie vastu realiseeritud müügioptsioonide soetada täiendavalt Kreeka aktsiaid. Selline stsenaarium aga tähendab, et lühiajaliselt ja võib-olla ka pikaajaliselt on löögi all ka Etalon Varahaldus varade väärtus, kuid positiivseid stsenaariume sellistelt hinnatasemelt on oluliselt rohkem kui negatiivseid. Etalon Varahalduse jaoks oleks kõige parem kui positiivsed stsenaariumid ei rakenduks enne 17. juulit, kuid seni tuleb ilmselt arvestada, et Etalon Varahaldus A-aktsia NAV väärtus saab olema allpool 1 euro piiri.

Millist stsenaariumit praegu Kreekale ennustad?

On endiselt tõenäoline, et teatavad kokkulepped sünnivad ning ilmselt Kreekale parematel tingimustel kui seni pakutud. Kreeklastele on hea, kui neil jätkub julgust hääletada referendumil „ei“, mida soovitab nii Kreeka peaminister Alexis Tsipras kui ka näiteks USA majandusteadlane Paul Krugman. Selline valik aga tähendab mõrudat mekki Kreeka majandusele lähiaegadel, kuid loob väljapääsu olukorrast, sest on selge, et Kreeka ei ole suuteline laene tagasi maksma.

Maksude täiendav tõstmine, nagu soovib Euroopa, ainult süvendaksid Kreeka kriisi ja viiksid riigi üha suuremasse hävingusse. Kreeka majandus on praeguseks kannatanud juba enam kui Ameerika Ühendriigid Suure Depressiooni ajal. Kreeklased on oma õppetunni saanud, kuid seda ei ole saanud veel näiteks itaallased, kelle võlg on samuti ületanud igasugused mõistlikud piirid. Ka Kreeka rahvastikupüramiidi vaadates on selge, et Kreeka hiigelvõlgade lükkamine tulevaste põlvede najale ei ole reaalne. Juba praegu sünnib viljaka Kreeka naise kohta keskmiselt 1,2 last ning juba 2-3 aasta pärast on tõenäoline, et sündide arv kukub täiendavalt 15%, kui ei tule muutusi. Kreeka vajab lahendust, muidu saab allakäiguspiraal olema pidurdamatu.

Pakun, et on laias laastus kaks stsenaariumit. Üks stsenaarium on see, et Euroopa tuleb enda ultimatiivsete Kreekat kahjustavate nõudmistega mõistlikumale tasemele ja saavutatakse mingi mõistlik kokkulepe, mis võimaldaks Kreeka majandus pöörata kasvule, mitte ei tähendaks kümneid aastaid allakäiguspiraali jätkumist, mis ei tohiks olla kellegi huvides, välja arvatud nende huvides, kes soovivad suuremat kättemaksu Kreekale laenude mittemaksmise eest.

Teine stsenaarium on selline, et Kreeka võtab kasutusele paralleelvaluuta ja läheb aja jooksul üle enda valuutale, mis loob võimaluse Kreeka majandus taas jalule puhuda. Mõlemad stsenaariumid oleksid Kreekale pikemas perioodis head, kuid pikemas perioodis kindlasti ei ole hea Euroopa poolt pakutud ultimaatum, mis tegelikult ei taga ka mingeid laenumakseid, sest Kreeka majandus nende „reformide“ tõttu, mis seisnevad maksude tõstmises, saab ainult allakäiguspiraali jätkata. Seega Kreekal ei olegi teist valikut kui ettepanekud tagasi lükata. Kümneid aastaid allakäiguspiraalil Kreekale ei ole kellelegi hea ja eesmärk peaks olema eelkõige majanduskasvu soodustamine, mille käigus luuakse rikkusi, mitte majanduste kurnamine olukorras, kus vähe on veel ära võtta.

Minu hinnangul on praegu hea moment osta Kreeka aktsiaid, sest kui praegu ei ole veri tänavatel, siis millal üldse on.

Hetkel kuum