Raido Neemre • 3. september 2015 kell 19:14

Robert Shiller hoiatab turgude suure languse eest

Foto: EPA

Tuginedes oma uuringutele aktsiate turuväärtustest läbi ajaloo, ennustas Nobeli preemia laureaat, majandusteadlane Robert Shiller, et ees ootab suur languserisk, vahendab CNBC.

“Hoolimata hiljutisest segadusest, mis tõukas Dow Jones’i, S&P 500 ja Nasdaq’i eelmisel ja ka sellel nädalal korrektsiooni, on turg taas tõusuteel,” märkis Yale’i ülikooli professor.

Eile, börsi sulgudes jäi Dow Jones korrektsiooni territooriumile ning seda hoolimata tugevast kasvust. S&P 500 ja Nasdaq’i ralli aga tiris need indeksid korrektsioonist välja.

Shiller mõõdab väärtusi oma tsükliliselt kohandatud hinna-kasumi suhte (CAPE) järgi, mis jagab hinnad 10-aastase keskmise kasumiga.

“CAPE suhe on praegu ligikaudu 25. See on kõrge,” märkis ta. Ajalooline keskmine on ligikaudu 17.

Shiller märkis, et tema sõnul ei pruugi midagi küll juhtuda, kuid CAPE suhet tuleb võtta kui hoiatussignaali.

Võttes arvesse ajaloolised näitajad, siis võivad turud teha tõusu, kuna CAPE on minevikus olnud palju kõrgem enne, kui turgudest õhk välja lasti.

“Igakuine CAPE suhe jõudis aastal 2000 oma tippkõrgusele, kui tõusis 44-ni ning sellele järgnes oluline turu langus. CAPE kukkus 13-le ning tõusis tagasi 27-le aastal 2007, mil sellele järgnes taaskord suur langus,” märkis Shiller.

“Mitte keegi ei suuda tegelikult turge täpselt ette prognoosida. Kuid ma arvan, et praegusel hetkel on üsna riskantne aeg,” võttis Shiller kokku, lisades, et tema isiklikult on oma portfoolios USA aktsiaid vähendanud.

 

 

Hetkel kuum