Kadi Neemre • 7. oktoober 2015 kell 19:41

Majanduslanguse oht pani Wall Streeti kihama

Foto: EPA

Wall Street on seoses kodumaist ja globaalset majandust ähvardava majanduslangusega üha närvilisemaks muutumas.

Üks peamisi turge mõjutavaid faktoreid on sel aastal olnud aeglustuv globaalne majanduskasv. Olukord on põhjustanud piisavalt segadust, et kukutada S&P 500 ja MSCI World Indexligikaudu 4% võrra, vahendab CNBC.

73,5 triljoni dollariline maailma majandus peaks prognooside kohaselt 2015. aastal kasvama 3,1% ning 2016. aastal 3,6%, selgub IMF-i prognoosidest. Need numbrid on aga languses ning samuti võidakse neid veelgi korrigeerida.

Citigroup’i ökonomist Willem Buiter usub, et majandusel läheb märkimisväärselt halvemini, kui majandus praeguses olukorras suuteline oleks ning seda peab ta ühtlasi globaalse majanduslanguse üheks ohumärgiks. Tema sõnul on oht, et 2016. aastal tabab maailma uus majanduslangus, üha kasvamas.

Majanduslangused ei pruugi investorite jaoks aga üldsegi mitte halvad olla. 12 majanduslangusest, mis on toimunud peale II maailmasõda, on S&P 500 peale langust teinud kordi suurema tõusu. Keskmiselt on indeks kukkunud 3,1%, millele on kuus kuud hiljem järgnenud 12,9% tõus ning aasta hiljem on indeks juba kasvanud 15,3%, selgub S&P Capital IQ aktsiastrateegi Sam Stovall arvutustest.

S&P 500 ettevõtete kasumid peaksid FactSet ja S&P Capital IQ—Estimize prognooside kohaselt kolmandas kvartalis kukkuma ligi 5%; ka neljanda kvartali kasumiprognoose kärbitakse juba. Neljanda kvartali kasumeid nähakse 1% võrra kukkumas ning S&P aastakasumite languseks prognoosib Capital IQ 0,75%.

Charles Schwabi investeerimisstrateeg Liz Ann Sonders usub aga vastukaaluks kasumite langusele, et hoolimata septembri kehvadest tööturu ja palgaandmetest, on tööhõive ja sissetulekute kasv jätkuvalt üsnagi hea.

Ta viitab ka tugevnevale kinnisvaraturule, automüügi suurenemisele ning suurenenud kulutustele ehitussektoris.

Hetkel kuum