Suurbritannia tehnoloogia konsultatsioonifirma Magister Advisors küsis 30 suurima bitcoiniettevõtte käest, mis võiks olla krüptorahanduse tulevik. Selgus, et bitcoinile nähakse helget tulevikku ning aastaks 2030 võib sellest saada lausa suuruselt kuues reservvaluuta maailmas. Sellega asetseks bitcoin kasutatavuselt Šveitsi frangi ja
Austraalia dollariga samal tasemel. Praegu on kõige populaarsem reservvaluuta
USA dollar. Lisaks selgus uuringust, et 100 suurimat finantsinstitutsiooni kavatsevad kokku kulutada vähemalt 1 miljard dollarit arendamaks bitcoiniga seotud
blockchain-projekte.
Blockchain on tehnoloogia, millel kõik krüptorahad baseeruvad. Finantsmaailmale on antud tehnoloogia murranguliselt uuenduslik ja see annab võimalusi pakkuda uusi teenuseid.
Sauga usub, et aastaks 2030 on rahanduslik maailmapilt kardinaalselt teistsugune ning tugevalt on pildil ka erinevad krüptorahad. „Kas just bitcoin, seda ma ei usu. Bitcoin küll on ja jääb, kuid ilmselt mitte mastaapselt suureks, vaid pigem teatud nišiplatvormiks,“ ütles ta.
Bitcoin võib mõned aastad veel kasvada, kuid mingil hetkel võivad krüptoraha andmestruktuurid jääda Sauga sõnul kasvule ette. „Samas on juba olemas tehnoloogiliselt palju suutlikumaid ja võimsamaid krüptorahasid kui bitcoin, viimane on täna lihtsalt kõige kuulsam. Üldiselt ma arvan, et tulevik liigub pigem majanduse kihistumise ja detsentraliseerituse poole, mis tähendab seda, et meil ei ole tulevikus üksikuid maailma rahasid, vaid väga paljusid erinevaid krüptorahasid, millel kõigil oma iseloom, funktsionaalsus ning efektiivsus vastavalt tema kasutamisest, keskkonnast ja muust tulenevatele vajadustele,“ ütles Sauga.
Ta usub, et tulevikus toimuvad tehingud nii, et näiteks Shanghais olles näitab mobiil inimesele ostetava kauba hinda sõbralikus vääringus, näiteks euros, maksab ta samuti eurodes, kuid valuutavahetus toimub automaatselt tehingu käigus ning kaupmees saab hetkega endale temale sõbraliku valuuta, sel juhul siis Hiina jüaani.
Ka Eestis kinnitab blockchain-tehnoloogia kanda
Hiljuti hakati
blockchaini katsetama
Tallinna börsil ning
LHV Pank on sellele üles ehitanud oma krüptoraha platvormi Cuber. Tallinna börsi kommunikatsioonijuht Ott Raidla
ütles oktoobris Äripäevale, et
blockchain-tehnoloogiat vaadatakse finantsmaailmas kui järgmist võimalikku murrangulist turu arendajat ja seepärast katsetavad seda paljude valdkondade ettevõtted. „Kuna Nasdaq globaalses mõttes on tänaseks suuresti tehnoloogiaettevõte, siis on
blockchain'il kui suure potentsiaaliga tehnoloogial põhinevate lahenduste väljatöötamine prioriteet ka Nasdaqi tootearenduses,“ ütles ta.
LHV Pank tutvustas sel aastal mobiilirakendust Cuber, millega loodetakse tulevikus asendada sularaha ning viia väikemaksed hoopis uuele tasemele. Cuberi väljatöötamisele aitas kaasa ka Asse Sauga, kelle sõnul on Cuber Walleti kontseptsioon ennast tõestanud, et projektiga edasi minna. „Lahendus on kasutajate ja testijate poolt väga hästi vastu võetud - kokku on Cuberiga tänaseks tehtud üle 3800 makse. Kasutajaid on seejuures 300 ringis ning kaupmehi kolm,“ ütles Sauga. Hetkel on kasutajate arvu kasv raugenud, kuid seda seetõttu, et testperiood on läbi ja praegu käib aktiivne arendusperiood, mille käigus paranevad kasutatavus, disain ja turvalisus.
Eesti Pank: bitcoini puhul tuleb arvestada riskidega