Birjo Must • Sirje Rank • 3. detsember 2015 kell 13:12

Euroopa Keskpank pikendas rahatrükki, euro rallib

Euroopa Keskpanga president Mario Draghi pikendas võlakirjade tugiostu programmi.   Foto: EPA

Euroopa Keskpank pikendab oma võlakirjade tugiostuprogrammi vähemalt 2017. aasta märtsini ja laiendab ostetavate varade ringi, teatas EKP president Mario Draghi täna.

Euroopa Keskpank teatas täna, et pikendab ja laiendab tänavu märtsis käivitatud varade tugiostuprogrammi ehk rahatrükki, mille eesmärk on euroalal inflatsioonile elu sisse puhuda.

Pärast seda, kui pank oli teatanud otsusest langetada keskpangas hoiustamise intressimäär veel sügavamasse miinusesse – miinus 0,20 protsendilt miinus 0,30 protsendile – avalikustas Mario Draghi rea täiendavaid meetmeid.

Euro asus vahetult pärast EKP otsuste avalikustamist rallima. Ühisvaluuta on USA dollari suhtes tõusnud 1,8% ja jõudnud 1,0801 dollarile. Euro kallinemise põhjustas see, et turud ootasid keskpangalt suuremat intressikärbet.

Euroopa aktsiad pöördusid uudise peale langusesse. Euro Stoxx 50 indeks on kukkunud ligi 2%. Saksa DAX indeks on langenud juba 2,3%.

Keskpank teatas, et pikendab varade ostuprogrammi vähemalt 2017. aasta märtsini ja on vajadusel valmis seda veel pikendama. Programm kestab, kuni inflatsioon on selgelt kursil, mis viib 2% tasemele.

Lisaks otsustati, et varaostuprogrammi raames ostetud võlakirjade maksetähtaja saabudes põhisumma reinvesteeritakse, nii kaua kui seda vajalikuks peetakse. See tagab turul piisava likviidsuse.

Peale selle teatas pank, et laiendab varade tugiostuprogrammi, lisades tugiostudeks sobilike võlakirjade ringi ka euroala regionaalsete ja kohalike omavalitsuste eurodes denomineeritud võlainstrumendid.

Lisaks jätkab keskpank, kuni vajadus püsib, pankadele fikseeritud intressimääraga laenude andmist.

Hetkel kuum