Birjo Must • 4 veebruar 2016

Shell hädas lubaduste täitmisega

Royal Dutch Shelli kasum tegi järsu languse.  Foto: Reuters/Scanpix

Ülimadal nafta hind kahandas Royal Dutch Shelli neljanda kvartali kasumit 44% ja ettevõte on hädas aktsionäridele antud lubaduste täitmisega.

Varude muutustega korrigeeritud kasum kahanes 1,8 miljardile dollarile. See jääb 1,6-1,9 miljardi dollari vahemikku, mida Shell möödunud kuul ka prognoosis. Samuti klappis tulemus täielikult Bloombergi küsitletud analüütikute prognoosidega.

Nafta hinna langus on andnud tugeva hoobi ka teistele naftatootjatele nagu Exxon Mobil ja BP. See on omakorda muutnud keeruliseks tasakaalu leidmise uute investeeringute ja dividendide maksmise vahel.

Hollandi naftahiid Shell loodab aga, et pärast BG Groupi omandamist 50 miljardi dollari eest saab tõsta dividende ja kasvatada naftatootmist ajal, mil rahavood kuivavad kokku.

"BG on muutunud Shelli jaoks väga oluliseks, kuna see aitab firmal kasvada ning muuta vara väärtuslikumaks," märkis BMO Capital Marketsi analüütik Brendan Warn uudisteagentuurile Bloomberg. "See annab Shellile võimaluse keskenduda BG kõrgema marginaaliga projektidele."

Shelli aktsionärid andsid eelmisel kuul rohelise tule liitumiseks BGga, millel on naftamaardlad Brasiilias ja maagaasi tootmine Austraaliast Kasahstanini. Neljandas kvartalis oli Põhjamere nafta Brenti keskmine barreli hind 44,49 dollarit, mis on madalaim tase alates 2004. aastast. Aasta alguses on aga keskmine hind kukkunud veel 10 dollari võrra, mis muudab Shelli jaoks lubaduste täitmise keerulisemaks.

Ettevõtte aktsia hind on aastaga Amsterdami börsil langenud ligi 26%.

Hetkel kuum