Kadi Neemre • 10 veebruar 2016

Yellen: negatiivsed inressimäärad ei pruugi olla legaalsed

Janet Yellen  Foto: EPA

Hiljuti spekuleeriti võimaluse üle, et Föderaalreserv võib rakendada negatiivseid intressimäärasid, mille eesmärgiks oleks elavdada majandusaktiivsust.

Täna kommenteeris Yellen, et keskpank ei ole kindel, kas negatiivsete intressimäärade rakendamine oleks üleüldse legaalne. Ta märkis, et teema tuli Fedi kohtumisel arutlusele, kuid küsimust ei ole põhjalikult uuritud.

“Me ei ole täielikult tutvunud veel negatiivsete intressimääradega kaasnevate legaalsete küsimustega,” sõnas ta.

Samuti märkis ta, et kuna majandussurutise risk on väike, ei kärbitaks tõenäoliselt intressimäärasid negatiivseks nii pea. “Me ei ole näinud majanduskasvu teravat langust – ei globaalselt ega USAs. Kindlasti aga jälgime hoolikalt globaalsete turgude arengut,” sõnas ta.

Yellen usub aga, et USA majandus edeneb hoolimata kõigest ning see võimaldab Föderaalreservil jätkata rahanduspoliitika järkjärgulise kohandamisega.

Fedi juht sõnas, et üle seitsme aasta peale hädaabinõude rakendamist, on perekondade sissetulekud ja üldine jõukusemäär kasvamas, siseriiklik kulutamine tõuseb jätkuvalt ning eelmise aasta teises pooles kasvasid ka ettevõtete investeeringud.

Ta loodab, et tööturu tingimused jätkavad paranemist ning inflatsioon tõuseb peagi Föderaalreservi sihini.

Jaanuaris kukkus töötusemäär 4,9%-le; laiahaardelisem määr, mis hõlmab ka neid, kes ei otsi majandusliskel põhjustel tööd, sh ka mitte poole kohaga tööd, jäi 9,9%-le.

Hoolimata tööturu olukorra paranemisest on Wall Streeti ökonomistid kärpinud 2016. aasta majanduskasvu projektsioone.

Hetkel kuum