Kadi Neemre • 18 veebruar 2016

Pankade lootus intressimäärade tõusuks kadumas

Foto: EPA

Üha enam pankasid, sh Goldman Sachs, Wells Fargo ja Bank of America Merrill Lynch on viimastel päevadel arvamust avaldanud, et Föderaalreserv ei tõsta sellel aastal intressimäärasid 2015. aastal planeeritud mahus.

Enamik ökonomiste usub, et Fed ei tõsta oma järgmisel, märtsis toimuval kohtumisel intressimäärasid.

“Me prognoosime, et Fed tõstab lühiajalisi intressimäärasid vaid korra enne aasta lõppu,” märkis Wells Fargo analüütik oma raportis.

“Algselt seadsime oma prognoosid 2015. aasta oktoobris, kuid turgude olukord ja majandustingimused on nüüdseks halvenenud.”

Kombinatsioon pettumust valmistanud makromajanduse andmetest, aktsiaturu turbulentsist ning ohtudest USA majanduse stabiilsusele on keskpangale jätnud piiratud võimalused.

Ka investeerimisjärgu ettevõtete võlakirjade müük seiskus eelmisel nädalal peaaegu täielikult ning investorid on üha enam hakanud rääkima võimalikust majandussurutisest USAs.

Bank of America Merrill Lynch teatas oma tänases avalduses intressimäärade tõstmise prognoosi kärpimisest varasemalt kolmelt või neljalt korralt kahele korrale.

BofAML andmetel on analüütikute hinnangul USA majandussurutise tõenäosus kasvanud 50%-le.

Veebruari alguses prognoosisid Goldman Sachsi analüütikud, et tõenäoliselt ei tõsta Fed märtsis intressimäärasid, kuid jäid siiski oma varasema arvamuse juurde, et intressimäärasid tõstetakse 2016. aastal kolmel korral.

 

Hetkel kuum