Fredy-Edwin Esse • 4. märts 2016 kell 9:15

Kuidas Tallinna börsil oma raha kaitsta?

"Wow" kehtib ka Tallinna Kaubamaja aktsia sooritust hinnates.  Foto: Meeli Küttim

Äripäeva loodud Tallinna börsifirmade dividendiindeks jõuab oma teise aasta lõpusirgele ja senine edu annab lootust. Pole küll olnud suuri krahhe või langusi, mille jaoks indeks loodi, kuid üldist turgu on indeks suutnud vabalt lüüa.

Äripäeva Tallinna börsifirmade dividendiindeks 

Sündis 2014. aasta keskel järglasena Äripäeva rahakühveldusindeksile. Kui rahakühveldusindeksi mõte oli tulla börsi põhjast kõrge riskitaseme ja suure tõusupotentsiaaliga aktsiatega välja, siis dividendiindeksi eesmärk on teenitud raha kaitsta. 

Indeks koosneb neljast võrdse kaaluga aktsiast, kuhu sai alguses investeeritud teoreetilised 5000 eurot. Indeksi neli ettevõtet on Tallink, Tallinna Kaubamaja, Tallinna Vesi ja Silvano FG.

Kui ma viimati eelmise aasta juunis tegin kokkuvõtte indeksi esimese aasta edust, olid aktsiad põhimõtteliselt nullis püsinud ja ainus kasum tulenes dividendidest. Samuti polnud aset leidnud kardetud langust, kuigi näiteks USA turud kõikusid külg ees ehk ei tõusnud ega langenud. Seda ka indeksi loomise ajal ennustati ja see oli üks motivaatoreid, miks indeks sai loodud.

Kuigi USAs oli eelmine aasta kehv, siis välisturgudest mõjutatud Tallinna börs ei teinud langusest kuulmagi ja tõusis aasta peale lausa 19%. Indeksi peamine test paistis saabuvat uue aastanumbriga, sest siis läks Hiina turgudel tapmiseks ja selle tulemusena kukkusid nii USA kui ka Euroopa börsid, sealhulgas Tallinn.

Vaatamata veebruari keskel alanud taastumisele on USA suurim aktsiaindeks S&P 500 endiselt aasta algusest ligi 3% miinuses. Tallinn läks alguses selle langusega kaasa ja paistis, et lõpuks ometi saab näha dividendiindeksit keskkonnas, milleks see oli loodud. Nii aga ei läinud, sest OMXT taastus jaanuarikuisest põhjast ning on veebruari lõpus ja märtsi alguses teinud tugeva ralli.

Dividend silub miinust

Õnneks on indeks veatult täitnud oma põhiülesannet – kaitsta ja kasvatada Äripäeva rahakühveldusindeksiga teenitud raha. Seni on koguni nii hästi läinud, et koos reinvesteeritud dividendidega edestab indeks Nasdaq OMXTd.

Viimase viie aasta jooksul olen kahel korral põhjalikult kirjutanud, kui kasulik oleks olnud osta Tallinna Vee esmaemissiooni käigus firma aktsiaid ja aastate jooksul saadud dividendide eest osta aktsiaid juurde. Sama põhimõtet rakendan ka dividendiindeksi juures, kus kogu teenitud tulu eest ostan uusi aktsiaid juurde. Vaadates esimest 20 kuud, siis see põhimõte on ära tasunud. Kevadel ja juuni alguses peaks indeks saama korraliku lisa, kui Tallinna Kaubamaja ja Tallinna Vesi teevad oma dividendiväljamakse.

Allolevast tabelist võite näha, et teoreetiline alginvesteering oli 1250 eurot ja Silvano FG on ainus aktsia, millega olen praeguseks miinuses. Aktsia on vaadeldaval ajavahemikul odavnenud 23,8%, kuigi tänu dividendide reinvesteerimisele on miinus vähenenud vaid 3,5% peale.

Õnneks pole kaotus suur, pealegi oli olukord Silvanoga vahepeal märksa mustem. Paraku olin sunnitud selle riski 2014. aastal võtma, sest Tallinnas pole just paljude dividendimaksjate vahel valida ja Silvano väljamaksed olid ikkagi vägagi prisked. Silvanost dividendidena teenitud 271 eurot on 2,7 korda rohkem kui indeksi teiselt, Tallinna Kaubamajalt (101,6 eurot).

Ülejäänud ettevõtted eesotsas Tallinna Kaubamajaga on vastanud ootustele. Kaubamaja aktsia on rallinud 47,7%, koos dividendidega lausa 57,6%. Jään Kaubamajalt ootama magusat palgapäeva 27. aprillil. Firmal on plaan maksta välja rekordiline dividend – 0,52 eurot aktsia kohta. Makse väljakuulutamine andis hoogu Kaubamaja aktsiale, parandades sellega ka indeksi sooritust.

Tallinki aktsia on vaadeldaval ajavahemikul kallinenud 19,1% ning koos dividendidega on tootlus lausa 27,1%. Kuigi Tallink on indeksi kõige nigelam dividendimaksja, siis tänu aktsia sooritusele on laevafirma indeksi paremuselt teine investeering.

Tallinna Vesi aga langes mullu masendavalt palju ja odavnes 2,5 eurot aktsia kohta. See oli indeksile valus hoop, kuid õnneks on 2014. aasta juuniga võrreldes aktsia ikkagi 18% plussis. Liidame dividendid ja pluss kasvab 24,4% peale. Indeksit luues jäin veefirma dividendimaksest napilt ilma, aga selle aasta juunis peaks indeksile tulema korralik lisa.

Kokkuvõttes on dividendiindeks viimase 20 kuuga 26,4% plussis ja edestab rohkem kui viie protsendipunktiga Nasdaq OMXT indeksit. Üldjoontes võin olla rahul, kuigi pole veel saabunud neid olusid, milleks indeks loodi. Vaevalt, et keegi üldse väga ootab sellise aja saabumist.

Hetkel kuum