Kadi Neemre • 17. märts 2016
Jaga lugu:

Ekspert: Fed peab strateegiat muutma

Foto: EPA

Föderaalreservi juht Janet Yelleni ülimalt rahulik toon võib viidata USA keskpanga senise strateegia muutusele ehk otsuste tegemisel arvestatakse üha enam globaalse majanduse olukorda.

“Maailma suurimal või isegi suuruselt teisel majandusel lasub vastutus viia ellu strateegiaid, mis ei ole vaid oma riigi huvides vaid ka globaalse majanduse huvides,” sõnas Chase’i ökonomist Anthony Chan.

Yelleni eilsed kommentaarid viitasid sellele, et arutluse all on kaks intressimäärade tõusu. Föderaalreserv alandas ka USA käesoleva ja 2017. aasta majanduskasvu sihti; Chani sõnul jätab see keskpangale rohkem hingamisruumi.

“Kui majanduskasv USAs aeglustub, siis ei pea intressimäärade tõusu osas olema nii agressiivne.”

Yelleni avalduse peamiseks teemaks oli rahvusvaheliste turgude olukord ning Chani sõnul teeb Föderaalreserv globaalseid turge arvesse võttes äärmiselt aruka otsuse.

“Jälgima peab kõike, millel on dramaatiline või potentsiaalne mõju asjadele, millest hoolitakse – olgu selleks siis majanduskasv või tööhõive suurenemine,” sõnas ta.

Pangad Yelleni sõnakehvust ja ebamäärasust intressimäärade tõstmise osas aga hästi vastu ei võtnud. Sektor kukkus peale avaldust ning S&P ettevõtted tegid ligi 7% languse.

Avaldus nõrgendas dollarit, mis kukkus euro suhtes 1,13 dollarile. Ka jeen tõusis dollari suhtes kõrgeimale tasemele alates 2014. aasta oktoobrist.

Eelmise aasta lõpus valmistusid turud Chani sõnul neljaks intressimäärade tõusuks sellel aastal. Üks või kaks intressimäärade tõusu võiks aga juba häirida dollari rallit.

“Kasumite jaoks on see positiivne,” sõnas Chan. “Eelmisel aastal jäid rahvusvaheliste ettevõtete kasumid oodatust väiksemaks suuresti tänu tugevale dollarile.”

Nõrgem dollar toob kasu ka madalatele naftahindadele, mis Chani prognoosi kohaselt peaks valuutahinna kukkudes kasvama.

 

Jaga lugu:
Hetkel kuum