Olavi Teppan • 18. märts 2016 kell 9:52

Porsche endine juhtkond mõisteti õigeks

Porsche AG eksjuhid Wendelin Wiedeking (paremal) ja Holger Härter kohtu ees.  Foto: Reuters/Scanpix

Saksa autotootja Porsche AG endine tegevjuht Wendelin Wiedeking ja finantsdirektor Holger Härter mõisteti täna kohtus õigeks nende väidetavas katses manipuleerida Volkswagen AG aktsiahinnaga, et ettevõtet üle võtta.

Süüdistus keskendus Porsche 2008. aasta aruannetele, milles ettevõte lükkas viiel korral ümber kuuldused oma kavatsusest üle võtta teine Saksa autotootja Volkswagen AG. Sama aasta 26. oktoobril teatas Porsche, et neile kuulub peamiselt optsioonide kaudu 74% Volkswagenist. See ajendas tollal VW langusele panustanud arvukaid investoreid oma lühikesi positsioone katma, mis tõstis aktsia hinda neli korda.

Seaduse järgi ei loeta tehinguid tuletisinstrumentidega olulise osaluse muutuseks ja need ei kuulu avalikustamisele.

„Süüdistuste taga ei ole mitte midagi,“ teatas Bloombergi vahendusel kohtunik Frank Maurer. „Mingit salajast Volkswageni ülevõtmise plaani ei olnud.“

Süüdistaja nõudis Wiedekingile ja Härterile kuni 2,5aastast vanglakaristust ja kummalegi miljoni euro suurust trahvi. Lisaks taheti määrata Porschele 807 miljoni euro suurune trahv. Olulist kahju kannatanud investorid ja riskifondid olid lootnud, et kohtuotsus annab aluse ka nende hüvitisenõuetele Porsche vastu.

Keset süvenevat finantskriisi sattus Porsche AG hoopis ise raskustesse ja 2009. aastal päästis ettevõtte Volkswagen, milles enamusosalus kuulub valdusfirmale Porsche SE.

Porsche SE aktsia hind on tõusnud täna Frankfurdi börsil 2,3 protsenti.

Hetkel kuum