Pille Ivask • 20. märts 2016
Jaga lugu:

Elu pärast naftat: saudid panustavad päikeseenergiale

Saudi Araabia naftaminister Ali al-Naimi  Foto: epa

Kuigi nafta hind on viimasel ajal tõusnud, valmistub maailma suurim naftaeksportija Saudi Araabia ajaks, mil maailm ei pruugi enam vajada kuningriigi suurimat ekspordiallikat, kirjutab Bloomberg.

Neljapäeval Berliinis peetud konverentsil lausus saudide naftaminister Ali al-Naimi, et riik hakkab üha enam keskenduma taastuvenergiatele, nagu näiteks päikeseenergiale. Ministri sõnul valmistab Saudi Araabia end ette ajaks, mil globaalse majanduse üks võtmetegureid pole enam nafta. Siiski märkis al-Naimi, et ilmselt ei kao nafta osatähtsus maailmamajandusest küll nii pea ning pakkus, et tõenäoliselt põletavad tarbijad fossiilkütuseid veel vähemalt järgmised 50 aastat.

„Ma arvan, et taastuvenergia jaoks pole paremat riiki kui Saudi Araabia,“ kiitis al-Naimi ning tõi selle tõestuseks välja, et riigis on küllaldaselt päikesepaistet, aga ka piisavalt palju vaba maad ning liiva.

Tõsi, tegu pole esimese korraga, mil saudid on käinud välja ambitsioonika idee üle minna taastuvenergiale. Mais Pariisis toimunud kliimakonverentsil lausus al-Naimi, et saudid loodavad tulevikus hakata eksportima „gigavattide viisi elektrienergiat“, mida on saadud tänu päikesepaneelidele.

Mitmekesistada tulusid

Jaanuaris teatas Saudi Araabia asekroonprints Mohammed bin Salman, et saudide au ja uhkus riiklik naftafirma Saudi Aramco tahetakse osaliselt börsile viia. See viitas analüütikute sõnul sellele, et saudid püüavad hakata oma majandust võimalikult suures ulatuses mitmekesistama.

Bloomberg New Energy Finance’i andmeil tahab kuningriik aastaks 2040 saavutada 54 gigavati ulatuses keskkonnasõbraliku energia võimsust. Rahvusvahelise Energiaagentuuri andmeil moodustab taastuvenergia üksnes 14 protsenti globaalsest tarbimisest ning aastaks 2040 peaks näitaja kerkima 19 protsendini.

Al-Naimi märkis, et muuhulgas on saudid keskendunud ka sellele, kuidas töödelda efektiivsemalt süsinikdioksiidi heitkoguseid ning viitas, et praegu oleks fossiilkütuste „üle parda viskamine“ ebapraktiline. Saudid koguvad heitgaase ning muudavad selle naftakeemiatoodeteks.

Keskkonnakaitseorganisatsioonid, nende seas ka Greenpeace on investoritele korduvalt südamele pannud, et nood nafta- ja gaasiettevõttetesse investeerimisest hoiduma hakkaksid ning on soovitanud riigijuhtidele rohkem keskkonnasõbralikku energiat kasutama hakata.

Al-Naimi lausus, et pole võimalustki, et fossiilkütused järgmise 50 aasta jooksul oma positsiooni drastiliselt kaotaksid. „Muuseas, pole nad nii hullud midagi,“ märkis al-Naimi.

Hoolimata sellest, et al-Naimi entusiasm nafta osas on raugematu, keeldus minister kommenteerimast praegust olukorda globaalsel naftaturul ning keeldus avaldamast, mis teemad tulevad aprillis Dohas peetaval kohtumisel arutlusele. Al-Naimi lausus üksnes, et ta plaanib kohtumisest kindlasti osa võtta.

Jaga lugu:
Hetkel kuum