Pille Ivask • 21 märts 2016

Iraan: USA takistab investoreid meile tulemast

Iraani kõrgeim juht ajatolla Ali Khamenei  Foto: epa

Iraani kõrgeim juht ajatolla Ali Khamenei teatas, et kuigi Iraanilt on sanktsioonid eemaldatud, on USA riigi vastu ikka veel vaenulik ning takistab ka investoreid Iraani investeerimast.

Khamenei lausus, et kartus USA regulatsioonide ees takistab suurettevõtteid, eriti finantssektorisse kuuluvaid, Iraani tulemast.

Khamenei avaldus tähendab ühtlasi omamoodi vastuseisu Iraani presidendile Hassan Rouhanile, kes on pikka aega vaeva näinud, et Iraan taas maailmamajandusse lülituks, kirjutab Reuters.

Sanktsioonid eemaldati Iraanilt jaanuaris. Sel ajal on mitmed välismaised äridelegatsioonid Teherani kihutanud, sõlmitud on miljarditesse dollaritesse ulatuvaid lepinguid. Siiski ei ole Iraanist eriti huvitatud Euroopa pangad ning mitmed teised ettevõtted, seda valdavalt USA jätkuvate sanktsioonide tõttu Iraani vastu.

Khamenei viitas, et Iraan peab majanduslikus plaanis vaid iseennast usaldama ning märkis, et USA ning tema liitlased ei ole Iraani jaoks usaldusväärsed partnerid.

„USA rahandusministeerium käitub nii, et suured korporatsioonid, institutsioonid ja suured pangad ei julgeks Iraaniga tegemist teha,“ kritiseeris Khamenei.

Ka Iraani keskpank on öelnud, et kuna USA oma sanktsioone Iraanile ei eemaldanud, on see Euroopa ettevõtted ära hirmutanud.

Hetkel kuum