Kadi Neemre • 1. aprill 2016
Jaga lugu:

Fedi Mester: intressimäärad peaksid kiiremini tõusma

Foto: EPA

Tugevnev majandus võimaldab aasta jooksul plaanitust rohkem intressimäärade tõuse, usub Clevelandi Föderaalreservi president Loretta Mester.

Kuigi teised Föderaalreservi ametnikud, sh keskpanga juht Janet Yellen on seadnud ettevaatlikumaid prognoose, usub Mester, et majandus kasvab piisavalt kiiresti, et keskpank võiks intressimäärasid kiiremas tempos tõsta.

“Oluline on see, et majandus on näidanud märkimisväärset elastsust ning minu arvates toetavad majanduse väljavaated ja sellega seotud riskid järk-järgulist intressimäärade tõstmist sellel aastal.”

Vaid kaks nädalat tagasi otsustati Föderaalreservi kohtumisel intressimäärad tõstmata jätta, kuna USA keskpank näeb praegustes majandustingimustes võimalust kaheks intressimäära tõusuks sellel aastal.

Mester tugines oma avalduses tänasele tööraportile, mille kohaselt loodi märtsis 215 000 uut töökohta; Wall Street prognoosis loodavate töökohtade arvuks 205 000.

Raporti kohaselt on aastaseks palgakasvuks 2,3%.

Üldiselt peab Mester majanduse olukorda heaks, viidates siiski mõningatele kitsaskohtadele.

“Mõndadel majandusharudel läheb paremini kui teistel,” märkis Mester.

“Vaadates USA majanduse käekäiku, siis hoolimata rahaturgude volatiilsusest, kukkunud naftahindadest ning suhteliselt nõrgast globaalsest majanduskasvust, on USA majandus siiski märkimisväärset tugevust üles näidanud.”

Mesteri sõnul ei saa Föderaalreserv oodata intressimäärade tõstmiseks täiuslikku hetke.

“Me elame ebakindlas maailmas ning alati võib väita, et me peaksime enne järgmise sammu astumist ootama ja informatsiooni koguma. Oodata, et iga infokild asetuks korrektselt pildile, tähendab aga liiga pikka ootamist ning me riskiksime sellega, et peame intressimäärasid tõstma tulevikus agressiivsemalt ning see avaldaks meie majandusele negatiivset mõju,” sõnas ta.

 

Jaga lugu:
Hetkel kuum