Olavi Teppan • 1. aprill 2016
Jaga lugu:

Jaapani suurettevõtete pessimism viis turud langusesse

Silt Tokyo börsil.  Foto: EPA

Täna avaldatud Tankani uuring suurte tööstusettevõtete tulevikuperspektiivide kohta osutus oodatust nõrgemaks ja tekitas Tokyo börsil tugeva müügisurve.

Jaapani börsiindeks Nikkei 225 tegi täna suurima languse rohkem kui kuu aja kohta, sulgudes 3,55% madalamal, 16 164 punkti tasemel, põhjuseks kord kvartalis avaldatav nn Tankani uuring, mis näitas, et Jaapani suurettevõtted hindavad oma seisu oodatust kehvemaks. Uuringu põhjal arvutatav ettevõtete kindlustunde indeks oli lõppenud kvartalis +6, eelmises kvartalis +12. Tegemist on indeksi suurima langusega alates 2012. aastast.

„Tankani uuringu indeksi järsk langus annab selgesti mõista, et jeeni tugevnemine viimasel ajal on ettevõtete kindlustunnet murendanud. Võib arvata, et Jaapani keskpank teatab sel kuul uutest lõdvendusmeetmetest,“ kommenteeris Jaapani majanduse ekspert Marcel Thieliant.

Positiivne indeks näitab, et optimiste on pessimistidest rohkem, kuid analüütikud olid prognoosinud indeksi väärtuseks +8. Indeksi jätkuvat langust ennustatakse ka täna alanud uue eelarveaasta esimeseks kvartaliks.

Jaapani pessimism on avaldanud täna mõju ka Euroopa börsidele. Londoni börsi aktsiaindeks FTSE 100 oli täna enne USA tööturu raporti avaldamist 1,2% miinuses, Frankfurdi börsiindeks DAX ja Pariisi CAC 40 olid langenud üle 2 protsendi.

Jaga lugu:
Hetkel kuum