Rainer Saad • 12 aprill 2016

Jaapani jeen tõuseb uute tippude poole

Jaapani keskpanga juht Haruhiko Kuroda.  Foto: EPA

Jaapani jeen tõusis eile USA dollariga võrreldes 17 kuu tippu ning see on olnud üllatuseks paljudele investoritele, kirjutas CNBC.

Sel aastal on jeen tõusnud dollari suhtes10 protsenti ning euro suhtes 5,5 protsenti ja seda vaatamata negatiivsetele intressimääradele, millega Jaapani keskpank lootis jeeni nõrgestada.

Valuutaturul on jeen olnud investoritele turvasadamaks, mis tähendab, et selle tugevnemine võib näidata, et investorite hirm aktsiaturgude ja maailmamajanduse pärast suureneb. Kuid jeeni tugevnemine võib olla tingitud ka asjaolust, et seda kasutatakse madalate Jaapani intressimäärade tõttu teiste investeeringute rahastamiseks. Odav on laenata jeene ja siis investeerida seda aktsiaturgudele. Üheks populaarsemaks investeeringuks on USA aktsiad.

Valuutakaupleja Boris Schlossberg ütles CNBC-le, et praegu on börsidel populaarne laenata jeene ja osta nende eest aktsiaid. „Nüüd, kui jeen on tugevnenud, võib tark raha aktsiatest väljuda, kuna kardetakse, et aktsiaturgudel pole enam jõudu,“ ütles ta.

Brown Brothers Harriman kirjutas eile klientidele saadetud kirjas, et jeeni tugevnemine võib varsti lõppeda. „Investorid peaksid olema valmis jeeni tugevnemise lõppemiseks,“ kirjutas BBH.

Hetkel kuum