14. aprill 2016 kell 13:17

Bank of America kasum vähenes ligi viiendiku

USA majandus võtab hoogu maha.  Foto: epa

Vara poolest USA suuruselt teine pank – Bank of America – teatas täna 18protsendilisest kasumi langusest, mis süvendab muret maailmamajanduse jahtumise pärast.

Aktsionäride netokasum kukkus kolme kuu jooksul 2,22 miljardile dollarile ehk 21 sendile aktsia kohta. Aasta varem oli sama näitaja 2,72 miljardit dollarit, mis teeb 25 senti aktsia kohta, vahendas CNBC.

Möödunud kvartali müügituluks oli 20,9 miljardit dollarit, mis on 0,52 miljardit dollarit vähem kui aasta tagasi.

Bank of America võlakirjadest, valuutast ning tarbimisest tulenev kasum langes võrreldes eelmise aasta sama perioodiga 17,5 protsenti ehk 2,26 miljardile dollarile.

Panga aktsia väärtus kahanes möödunud kvartalis 20 protsenti ning on enne tänast turgude avamist eelturul 1,4protsendilises miinuses. Aktsia tegi eile läbi küll 3,9protsendilise tõusu, sest suurim USA pank JPMorgan oli avaldanud oodatust paremad tulemused.

JPMorgani käekäik aitas ajutiselt vaigistada ka muret USA pangandussektori kehva käekäigu pärast, mille kohaselt ennustatakse võlakirjaturgudelt saadava kasumi langust 13,4 protsendi võrra.

Bank of America deklareeritud kasum ning selle langus vastasid eelnevalt kehtestatud küllaltki madalatele ootustele. Analüütikud ennustasid aktsionäride netokasumiks 20,3 miljardit dollarit ehk 20 senti aktsia kohta. Eelnevalt oli arvata, et tegemist tuleb kõige karmima kvartaliga panganduses pärast 2008-2008 aasta finantskriisi.

Hoolimata küllaltki madalatele ootustele vastavatest tulemustest säilis asutuse sõnul panga tugev krediidireiting. Tarbijate portfellide tootlus paranes ning kõik kaubandussektorid, välja arvatud energiasektor, püsisid stabiilsed.

Kuna Bank of America puhul on tegemist suurima võlausaldajaga nafta- ning gaasisektoris, tõusid energiasektoris kantud kahjude tõttu ettevaatusabinõud eelmises kvartalis 30 protsenti ehk 997 miljonile dollarile. Erinevatel andmetel oli 2,3 protsenti panga välja antud laenudest möödunud aasta detsembri seisuga seotud just energiasektoriga.

Ka kulud vähenesid

Peamiselt hoiti kokku õigusabikulude ning teenindussfääri puudutavate kulude pealt. Tänu sellele vähendati kulusid 6,4 protsenti ehk 14,82 miljardile dollarile.

Bank of America on möödunud finantskriisist taastunud aeglasemalt kui tema konkurendid, seda peamiselt üleriigiliste probleemide tõttu. Sellegipoolest üritatakse kasumi kasvatamise eesmärgil pidevalt kokku hoida miljardeid dollareid. Seda nii kommertslaene, investeerimist kui varahaldust puudutavatest valdkondadest.

Tegevjuhile enesetõestamise koht

Kuigi pank on suutnud näidata teatavat edu, peab praegune, alates 2010. aastast ametis olev tegevdirektor Brian Moynihan end endiselt tõestama.

Tema ametiajal on makstud kümneid miljardeid dollareid trahvideks ning enne tema tegevjuhi ametisse asumist tekkinud hüpoteekidega seotud vaidluste lahendamiseks.

Panga tähelepanu on suunatud asjaolule, et asutus peab ka korrigeerima oma plaane võimalikes pankrotiolukordades käitumiseks. Seda viisil, et halvima juhtudes satuks ohtu senisest vähem maksumaksja raha. Kui pank ei suuda oma plaane muuta, võivad teda oodata karmimad regulatsioonid ning piirangud kapitalinõuetele.

Eelmisel kuul tõstis panga juhatus reservi tagasiostude sooritamiseks 800 miljoni dollari võrra. Varem oli kinnitatud 4 miljardi dollari suurune tagasiostu fond.

Toimetaja: Indrek Mäe

Hetkel kuum