Indrek Mäe • 15 aprill 2016

Goldman Sachs kavandab viimaste aastate suurimaid kärpeid

Goldman Sachs  Foto: EPA

Goldman Sachs Group plaanib kaubandusest ning uute kokkulepete vähesusest tuleneva kahju üle elada viimaste aastate suurimate kulukärbete abil.

Ennustatakse, et investeerimispanga esimese kvartali tulemustes kajastub suur, kuni 29protsendiline ehk 4,76 miljardi dollariline kulude kokkuhoid. Ettevõte on alustanud ka abistava personali koondamist, samuti piiratakse pankurite kulusid lennupiletitele ja hotellidele, kirjutas Bloomberg.

Pangale lähedal seisvate isikute andmetel koondati sel nädalal Londonis mitu tehnoloogiavaldkonna töötajat ning piirati personali reisimist regioonis asuvate kontorite vahel. Oodata on täiendavaid kärpeid.

Kärpete näol on tegemist katsega tulla välja aastatepikkusest madalseisust, mille põhjustas võlakirjadega kauplemine. Panga tegevjuht Lloyd Blankfein on juba asunud ümber korraldama personali struktuuri, üritades rohkem kaasata noori pankureid. Lisaks püüab ta töökohad ümber kolida odavamatesse kohtadesse ning tõsta üldist produktiivsust, investeerides senisest rohkem tehnoloogiasse.

Lisaks personalile, kes plaanitakse koondada, vahetatakse välja ligi 5 protsenti alles jäävatest inimestest. Uued inimesed palgatakse sektoritesse, millel on kasvupotentsiaal.

Praeguseks on juba lahkunud ka kuus vanemat partnerit, mis näitab, et vanemate töötajate positsioon pole ettevõttes sugugi kindlustatud. Aastatel 2012–2015 kahanes partnerite ning tegevdirektorite hulk 2 protsendi võrra. Samal ajal võeti rohkem tööle analüütikuid ja asepresidente.

„Me saame palju rohkem kokku hoida, ettevõttes on piisavalt paindlikust, et seda teha. Meil on võimalik teha rohkem, kui on vaja,“ ütles Blankfein veebruaris toimunud konverentsil, kus lubas kulude kokkuhoiu oma südameasjaks võtta.

„Pank muutub järjest „kõhnemaks“,“ ütles Londoni Atlantic Equitiesi analüütik Chris Wheeler. „Nad on vähendanud maaklerite arvu ning kasutavad nende asemel rohkem ja efektiivselt elektroonilisi lahendusi,“ selgitas ta.

Kulude kokkuhoid võib tähendada ka planeeritud projektide edasilükkamist, täitmata ametikohtade tühjaks jäämist ja senisest vähem reklaami.

Analüütikute hinnangul on peamiseks küsimuseks, kas tehtud jõupingutused on investorite ootuste rahuldamiseks piisavad. Kuigi kulusid on kärbitud veerandi võrra, oodatakse teisipäeval ilmuvatest tulemustest ligikaudu 37protsendilist kasumi langust.

Tegemist on suurima kulukärpega alates 2011. aastast, mil hoiti kompensatsioonide pealt kokku ligikaudu miljard dollarit ning koondati ligi 1000 inimest. Nimetatud meetmeid kasutades vähenesid panga kulud võrreldes varasema aastaga 14 protsenti.

Aastatel 2011–2015 suutis ettevõte oma tegevuskulud hoida alla 23 miljardi dollari piiri, kuid hiljem tõusid need 25 miljardile dollarile.

Goldman Sachs üritab oma tulemusi parandada eelkõige väärtpaberisektoris, mis sisaldab müügi- ja kaubandusüksuseid.

Ettevõttes töötab praegu üle 30 000 inimese.

Hetkel kuum