Rainer Saad • 18 aprill 2016

Tõnu Palm: suurt naftahinna langust ei näe

Nordea Eesti peaökonomist Tõnu Palm.  Foto: Raul Mee

Nordea Eesti peaökonomist Tõnu Palm ütles, et lühiajaliselt võib nafta hind sattuda surve alla, kuid suurt langust ta naftale ei näe.

Järgneb Palmi kommentaar.

Doha kokkuleppe sõlmimata jätmine näitas seda, et Iraan peab olema osa võimalikust kokkuleppest. Kuivõrd riik on alles tootmimahtude taastamise faasis, siis puudub neil täna ka soov siduda ennast uue piirava kokkuleppega. Sõnum oli selge: Iraan ei ilmunud isegi OPECi kohtumisele. Järgmine korraline OPECi kohtumine peetakse 2. juunil.

Toornafta hinnad langesid Doha kohtumise järel alguses kuni 5%, kuid siis taandus langus alla 3%. Langust aitavad piirata ka Kuveidi (suuruselt viies OPEC toornafta tootja) streigid.

Toornafta hinnad püsivad tõenäoliselt küll lühemat aega surve all, kuid suurt langust me edasi ei prognoosi (hinnapõhi on läbitud). Kuivõrd toornafta hinnad on viimasel kuul suhteliselt kiirelt taastunud, siis ajutine hinnanõrkus on vägagi võimalik. Näiteks panustavad spekulatiivsed fondid tavapärasest julgemalt hindade kasvule ning võimalik, et nende otsusekindlust ka korraks testitakse, kui selleks makronumbrid põhjust annaksid.

Toornafta suuremat langust ma ei prognoosi, sest pikem suund on järk-järguline liikumine toornafta turu tasakaalu suunas, läbi kasvava nõudluse ja piiratud pakkumise. Finantsturud on viimasel ajal just keskendunud pikema horisondi väljavaatele (see toetab hinnapõhjasid).

Nõrgemad toornafta hinnad tähendavad aktsiaturgude nõrkust ja muutlikkust. Tooraine valuutad nõrgenevad turvavaluutade, näiteks Jaapani jeen, suhtes. Pärast suhteliselt tubli aktsiahindade kasvu on toornafta hinnasurve taustal põhjust ehk väikeseks kasumivõtmiseks.

Tänases keskkonnas on surve all ennekõike energiatootjate ja toorainesektoriga seotud aktsiad. Globaalse haardega aktsiatel on läinud suhteliselt paremini ning sektorite lõikes teenivad suuremat kasu need, kes seisavad lähemal tarbijale. Tarbija jääb peamiseks majanduskasvu mootoriks.

Hetkel kuum