Indrek Mäe • 18. aprill 2016 kell 8:38

Venemaa hinnangul on majanduses kõige hullem möödas

Vene rubla.  Foto: Bloomberg

Venemaa usub, et hoolimata majandussanktsioonidest, poliitilisest isolatsioonist, madalatest naftahindadest ning kapitali väljavoolust, on riigi majandus taastumas ning kõige hullem möödas.

„On näha, et majanduskasvu iseloomustavad numbrid paranevad,“ ütles Venemaa rahandusminister Anton Siluanov CNBC-le Maailmapanga ja Rahvusvahelise Valuutafondi (IMF) kohtumisel Washingtonis. „Kui eelmisel aastal langes meie sisemajanduse kogutoodang 3,7 protsendi võrra, siis sel aastal on oodata vaid 0,3protsendilist langust,“ täpsustas ta, lisades et aasta lõpuks oodatakse kasvunäitajate taastumist.

Venemaa puhul on tegemist maailma ühe suurima naftaeksportijaga, mistõttu on riigi majanduse oluliseks mõjutajaks naftabarreli hind. Lisaks pärsivad Venemaa majandust Euroopa Liidu kehtestatud sanktsioonid, mis on vastuseks idanaabri annektsioonile Krimmis ning tegutsemisele Ida-Ukrainas.

Kuigi naftahind on valitsuse tulusid märkimisväärselt vähendanud, ei näe Siluanov selles probleemi. „Nii oleme sunnitud keskenduma teistele valdkondadele ning arendama lisaks hankivale sektorile ka teisi majandusharusid,“ nägi ta tekkinud olukorras hoopis võimalust. Oluline on, et majandusstruktuur muutuks. Need sektorid, mis kõrgete naftahindade ning tugeva rubla perioodil kannatasid, peavad nüüd kasvama,“ täpsustas Siluanov.

Strukturaalne muutus aitab Siluanovi hinnangul kaasa ka nende majandussektorite kasvule, mis ei sõltu otseselt tarbimisest, vaid põhineb tehnoloogia arengul ja tootmisel.

Euroopa Liidu sanktsioonid on Venemaad mõjutanud alates 2014. aasta keskpaigast ning kehtivad hetkel kuni selle aasta juulini. Siluanovi sõnul on riik arvestanud faktiga, et sanktsioonidest tulenevate piirangute kehtivust pikendatakse. „Me loome oma eeldused sellele, et praegune olukord jääb püsima. Meie majandus on väliste piirangutega ning nendest tuleneva keskkonnaga juba harjunud,“ ütles ta.

„Loomulikult mõjuvad igasugused sanktsioonid majandusele kahjulikult, kuid meie ülesanne on töötada selle nimel, et meie eelarve joonduks olemasolevatest võimalustest ning nagu ma ütlesin, siis meie majandus juba kohaneb,“ lõpetas Venemaa rahandusminister.

Hetkel kuum