Kadi Neemre • 19. aprill 2016
Jaga lugu:

Aktsiaid ähvardab 25% langus

Foto: EPA

2016. aasta esimene poolteist kuud oli USA börsi jaoks ränk, kuna peamised indeksid kukkusid enam kui 10%. Peale veebruarikuise põhja saavutamist, on turg taas jalule suutnud tõusta.

Eile sulgus Dow Jones esmakordselt 18 000 punkti lähedal.

Kurb tõde on aga see, et aktsiate kasvuks ei ole piisavalt edasiviivaid faktoreid.

Föderaalreserv tõstis detsembris intressimäärasid esimest korda ligi 10 aasta jooksul; sammu oodati kaua ning see põhjustas USA dollari 2014. aasta juulis alanud suure ralli.

Teisisõnu käendas Föderaalreserv dollari toel ajutiselt globaalset pangandussüsteemi.

DXY on aga taas tõusuteel ning otsustava 94 punkti lähedal.

Hoidmaks globaalsel aktsiamullil õhku sees, peab Föderaalreserv otsustama, kas soovitakse tekitada dollari karuturgu või lasta aktsiatel kokku kukkuda.

Koordineeritud keskpanga katse dollari väärtust vähendada on viimane meeleheitlik lootus hoida mulli lõhkemast, kuna ülehinnatud aktsiaturgu ei toeta ei kasumid ega SKP kasv.

Analüütikud prognoosivad, et kui Föderaalreserv ei suuda hoida dollarit karuturul, siis kukub aktsiaturg 25%.

Globaalse majanduskasvu aeglustumise eest on hoiatanud ka IMF, mis kärpis USA majandukasvu prognoosi 2,4%-le varasemalt 2,6%-lt. Hoolimata Jaapani keskpanga agressiivsetest poliitikatest, kärbiti Jaapani kasvuprognoos sellel aastal kõigest 0,5%-le.

19 euroala riigi majandus peaks kollektiivselt kasvama sellel aastal vaid 1,5% võrreldes varasema 1,7% prognoosiga.

IMF prognoosib globaalseks majanduskasvuks varasema 3,4% asemel 3,2%.

Eelmisel aastal kasvas globaalne majandus 3,1%, mis on madalaim kasv alates 2009. aastast.

Kahanevad ettevõtete kasumid ja müügituli koos kõrgete aktsiahindadega ning laenukapitali kasutamisega võivad viia aktsiate karuturuni.

See on ka põhjuseks, mis Föderaalreserv on otsustanud mitte avaldada intressimäärade tõstmise konkreetset kava, lootes, et dollar jätkab globaalse finantssüsteemi väljaaitamist.

 

 

Jaga lugu:
Hetkel kuum