Indrek Mäe • 21. aprill 2016 kell 13:45

Ericssoni aktsia vajus languskeerisesse

Ericssoni tegevjuht Hans Vestberg  Foto: epa

Rootsi juhtiv telekommunikatsiooniettevõte Ericsson kaotas aasta esimeses kvartalis nii käibes kui ka kasumikasvus ning jäi alla analüütikute seatud tulemuste ootustele. Aktsia reageeris uudistele aasta suurima langusega.

Ettevõtte käive vähenes aasta esimese kolme kuu jooksul 2,4 protsenti, 6,4 miljardile dollarile. Analüütikud ootasid aga vähemalt 6,7 miljardi dollari suurust käivet, vahendas Bloomberg.

Kuigi käive langes, tõusis ettevõtte puhaskasum esimeses kvartalis 49% ning selleks oli 244 miljonit dollarit. Kasumikasv saavutati peamiselt tänu kulukärbetele ning see jäi alla investorite ootustele.

Stockholmi börs reageeris tulemustele negatiivselt ning Ericssoni aktsia vajus neljapäeval 11protsendilisse langusse. Tegemist on viimase aasta suurima päevasisese kukkumisega Rootsi turgudel. Aastaga on aktsia hind langenud juba 34 protsenti.

Ettevõtte turuväärtuseks hinnatakse hetkel 29,8 miljardit dollarit. Firma üks tehastest asub Eestis ning tegemist on meie turu suurima käibega ettevõttega.

Tihe konkurents ning võitlus turu pärast

Arvud näitavad, et ettevõtte katsed end traadita Interneti teenuseid pakkuval turul tõestada pole toonud loodetud kasvu. Probleem seisneb selles, et mitmel võtmeturul on 4G võrk juba suuresti välja arendatud ning see muudab edasise turuosa laiendamise nendes piirkondades keeruliseks.

Kõige raskem on Ericssoni jaoks enese tõestamine Euroopas ning alles arenevatel Ladina-Ameerika turgudel. Teistes piirkondades on probleeme oluliselt vähem. „Kasvasime Põhja-Ameerikas, Hiinas ja Kagu-Aasias,“ kommenteeris Ericssoni tegevjuht Hans Vestberg. „See kompenseerib Euroopast ja arenevatelt turgudelt saadud kesiseid tulemusi,“ oli ta optimistlik.

Ettevõttele valmistab muret ka Nokia järjest agressiivsem lülitumine konkurentsi. Soome firma sai jõudu juurde pärast ühinemist Prantsuse telekomiettevõttega Alcatel-Lucent.

Ericssoni sunnib üle õla vaatama ka Aasia turgudel võrguteenuste jaoks vajalikku tehnoloogiat tootev Huawei, kes on nii regioonis kui ka Euroopas ja Aafrikas oma turuosa pidevalt suurendanud. Huawei on tuntud innovaatiliste toodete ning konkurentsivõimeliste hindade poolest.

Ericssoni aktsia kukkus aastaga 37,5 protsenti  Foto: Äripäev

Käive 2016. aasta I kvartalis: 6,4 mid dollarit

Käibe langus: 2,4%

Ettevõtte puhaskasum I kvartalis: 244 mln dollarit

Puhaskasumi kasv 49%

Ericssoni aktsia aastane langus: 34%

Ettevõtte turuväärtus: 29,8 mld dollarit

Äriüksusi ootavad strukturaalsed muutused

Kasumlikkuse tõstmiseks korraldatakse ümber ettevõtte äri- ja juhtimisüksus. Luuakse viis eraldi osakonda, millest kaks hakkavad tegelema võrguseadmete ja teenustega, kaks infotehnoloogia ja pilvetehnoloogia arendamise ning üks meediaga. Lisaks pööratakse senisest suuremat tähelepanui uute ärivõimaluste otsimisele ning turuliidri rolli püüdmisele 4G ja 5G teenustega seotud turgudel.

„Vähendame juhtimisstruktuuri kuuluvate inimeste arvu ning viime nende tegevuse vastavusse tarbijasegmentide vajadustega,“ selgitas Vestberg. „Loodavad üksused peavad olema võimelised kiiremini turgu haarama ning nende tööefektiivsus peab olema kõrgem,“ lisas ta. Tegevjuht loodab, et ümberkorraldused aitavad toodangu valmides kiiremini turule paisata.

Lisaks struktuurimuutustele lahkub ettevõttest kolm asejuhti.

Vestberg loodab, et juhtimisstruktuuri muutused lihtsustavad koostööd oluliste praeguste ning potentsiaalsete partneritega. „Kõigil peab olema lihtsam meiega koostööd teha, olgu partneriteks meediasektor, teised ettevõtted või keegi muu,“ rääkis tegevjuht.

Lisaks plaanib Vestberg kulukärpeid senisest kiiremas tempos. Eelmine plaan nägi ette kulude vähendamist 1,1 miljardi dollari võrra aastas.

„Me ei ole rahul praeguse kasvu ega kasumlikkusega, kuid ma olen kindel, et suudame tulevikus oma tulubaasi kasvatada,“ oli Vestberg lootusrikas. Tema sõnul keskendutakse tulevikus tele- ja pilvetehnoloogia arendamisele, sest vastasel juhul poleks Ericssonil võimalik võistelda oma suurimate konkurentide, Nokia ja Huaweiga. Põhitähelepanu pööratakse 5G võrgu arendamisega seotud turuvõimalustele.

Ettevõtte käive  Foto: Äripäev

Helget tulevikku pole oodata

Analüütikud on firma tuleviku ning üksuste ümberorganiseerimisest tulenevate väljavaadete suhtes aga siiski pigem skeptilised. „Praegune olukord valmistab meile sügavat muret ning me kahtleme, kas firma suudab oma kasumi jätkusuutliku ja stabiilse hoida,“ ütlesid eksperdid klientidele ja investoritele saadetud kirjas.

„Strukturaalsed muutused tõstavad küll tulusid, kuid ettevõte saab kasvada vaid siis, kui suureneb ka kuluefektiivsus,“ kirjutas USA päevaleht Baron’s. „See osutub aga rahvusvaheliste turgude olukorra tõttu keeruliseks, samuti ei tooda partnerlus Ciscoga ning 5G teenused veel vähemalt järgmise seitsme aasta jooksul loodetud kasumit,“ arvasid analüütikud.

Fakt, et Ericssoni koostöölepe Cisco Systemsiga pole juba praegu oodatud kasu toonud, muudab investoreid veelgi skeptilisemaks. Ühiseid plaane tehes lootsid mõlemad firmad ligi miljardi dollari suurust käibekasvu aastas. Nüüd on selge, et Rootsi firma pole selles suunas liikunud ning see hakkab peagi mõjutama ka ettevõtte kasumit.

„Ericssoni kasum on aastaid stabiilne püsinud ning kuna investorid on sellega harjunud, siis on loomulik, et kehvade käibenäitajate pärast ollakse väga murelikud,“ viitas Rootsi panga Svenska Handelsbanken AB analüütik Johan Lagerström kasumilanguse problemaatilisusele. „See kõik tekitab väga suurt ebakindlust,“ lisas ta.

Ericssoni puhaskasum  Foto: Äripäev
Hetkel kuum