Birjo Must • 26 aprill 2016

Goldmanile valmistab peavalu rauamaagi ralli

Rauamaagi hind on viimasel ajal rallima hakanud.   Foto: Reuters/Scanpix

Goldman Sachs on väga mures hiljutise rauamaagi hinnatõusu pärast, mis tekkis spekulatiivsest kauplemisest futuuridega Hiina börsil.

Panga analüütikute sõnul on rauamaagi futuuride kauplemismaht 400% suurem kui mullu samal ajal, vahendas Bloomberg.  

"Rauamaagi hinda upitanud teguritest valmistavad meile kõige enam muret spekulatiivsed tehingud Hiina futuuriturul," märkisid analüütikud Matthew Ross ja Jie Ma.

Rauamaagi futuuride hind on tänavu rallinud 40%. Kauplemisaktiivsuse järsk tõus Hiinas on teinud paljud turuosalised murelikuks. Nende hulgas on ka Morgan Stanley, mis viitas hiljuti rallile nii rauamaagi kui ka terase puhul. Mitu Aasia suurimat vahendusfirmat on seetõttu sunnitud regulatsioone karmistama.

Goldmani teatel oli viimase kuu jooksul kaks päeva, mil futuuride kauplemismaht ületas koguni Hiina imporditud rauamaagi mahu 2015. aastal.

Daliani börs lubas esmaspäeval, et tõstab kauplemise aeglustamiseks tehingute kulusid. Lisaks lubati kasutusele võtta täiendavad meetmed, kui olukord ei parane.

Goldman on rauamaagi hinna suhtes siiski pessimistlikult meelestatud, kuna globaalselt püsib siiski ülepakkumine. Praegune ralli pole jätkusuutlik ja hind kukub selle aasta lõpuks 35 dollarile tonnist, lisas pank.

Hetkel kuum