Rainer Saad • 26. aprill 2016 kell 8:53

Swedbank AB kasumi kasv seiskus

Swedbanki kontor  Foto: Veiko Tõkman

Negatiivsete intressimäärade tõttu peatus Swedbank AB kasumi kasv esimeses kvartalis.

Rootsi panganduskontserni puhaskasum oli esimeses kvartalis 4,3 miljardit krooni (470 miljonit eurot), mis on peaaegu sama palju kui eelmine aasta samal ajal. Panga puhas intressitulu langes 2 protsenti, 5,6 miljardi kroonini ehk 610 miljoni euroni, brutotulu langes 3 protsenti.

Vaatamata kasumi kasvu seiskumisele, suutis kasuminumber ületada analüütikute ootusi, kes prognoosisid puhaskasumiks 4,03 miljardit krooni.

„Madalamad intressimäärad mõjutasid puhast intressitulu. Nõrk aktsiaturgude esitus tõi kaasa madalamad komisjonitasud,“ kirjutas Swedbank aruandes.

Sel aastal vahetas Swedbanki tegevjuhti, kui Michael Wolfi asemel sai uueks juhiks Birgitte Bonnesen, kes ütles esimese kvartali tulemuste kohta, et puhas intressitulu langus mõjutab panga tulemusi ka järgnevatel kvartalitel.

„Ebakindlus maailmamajanduses kajastus esimese kvartali tulemustes. Nõrkus USA ja Euroopa majandustes põhjustas finantsturgudel suuri kõikumisi,“ kirjutas Bonnesen kvartaliaruandes.

Eelmisel aastal võttis Rootsi keskpank kasutusele negatiivse intressimäära, mis tähendab, et pangad peavad keskpangas hoiustamise eest peale maksma. See on mõjutamas kõikide Rootsi kommertspankade tulemusi. Keskpank loodab niimoodi tuua inflatsiooni lähemale enda 2 protsendi eesmärgile.

Swedbanki aktsia avanes täna hommikul 0,75% miinuses.

Spekulatsioon: Swedbank võidakse üle võtta

Viimastel kuudel on Skandinaavia meedia hakanud üha enam rääkima sellest, et Danske Bank võib Swedbanki üle võtta.  

Swedbanki võimalikust ülevõtmisest on kirjutanud mitmed Põhjamaade väljaanded. Veebruari lõpus kirjutas Taani majandusleht Finanswatch.dk, et Danske ja Swedbanki vahel on peetud läbirääkimisi. Võimalikust ühinemisest on kirjutanud ka mitmed Rootsi väljaanded, sealhulgas ka mainekad Rootsi ajalehed Svenska Dagbladet ja Dagens Industri.

Äripäevale ütlesid mitmed Rootsi ja Taani ajakirjanikud, et tegemist on spekulatsioonidega ning rohkem detaile võimaliku ühinemise kohta pole. Ka on Swedbank ning Danske lükanud tagasi kõik spekulatsioonid, öeldes, et nemad kuuldusi ei kommenteeri.

Ka varem on Põhjamaade pangandusturul peetud suuri ühinemiskõnelusi, kuid need on takerdunud Brüsseli heakskiidu taha. 2001. aastal pidasid läbirääkimisi Svenska Enskilda Banken (SEB) ja Förenings Sparbanken (Swedbank), kuid Euroopa Komisjon ei andnud liitumiseks luba.

Euroopa Komisjoni heakskiidu taha võib jääda ka Swedbanki ja Danske ühinemine, kuna selle tagajärjel võib Põhjamaade pangandusturule sündida hiiglane, mis esitab väljakutseid teistele pankadele.

Hetkel kuum