Mait Kraun • 30. aprill 2016
Jaga lugu:

Kas Facebook ületab triljoni dollari piiri?

Facebooki omanduses WhatsAppil on samuti tõusuruumi.  Foto: EPA

Facebook kasvab oma suuruse kohta meeletu kiirusega ning spekuleeritakse, et ettevõtte turuväärtus võib tulevikus ületada triljoni dollari piiri, kirjutab CNN Money.

Facebooki aktsia on sellel aastal kallinenud juba üle 12 protsendi ja jõudnud kõigi aegade rekordini. Sellel nädalal aitas aktsia tõusma panna hea kasumiraport. Praeguseks on ettevõtte turuväärtus tõusnud 350 miljardi dollarini – sellega on Facebook USA suurimate ettevõtete edetabelis kuuendal kohal.

Vaid Apple, Google’i emafirma Alphabet, Microsoft, Exxon Mobil ja Warren Buffetti Berkshire Hathaway on suurema turuväärtusega.

Kas Facebook võiks neist ettevõtetest mööduda ja saavutata triljoni dollari suuruse turuväärtuse?

Wall Streeti arvates on paremad päevad veel ees

Facebookil on praegu kindlasti hea hoog sees. Ja tundub, et Wall Streeti arvates on sotsiaalmeedia ettevõttel paremad päevad alles ees.

Analüütikud prognoosivad, et Facebooki kasum kasvab järgmise paari aasta jooksul keskmiselt 32 protsenti aastas. See on kaks korda suurem kui Google’i ja kolm korda suurem kui Apple’i oodatav kasumikasv.

Tundub, et Facebook on haaramas omale osa Google’i turuosast. Lisaks sellele on turuosa napsatud ka suures hädas olevalt Twitterilt ja LinkedInilt.

Kõige paremini läheb ettevõttel mobiilireklaaminduses. Ettevõttel on nüüd 1,51 miljardit aktiivset kasutajad, kes iga nädal mobiilsetest seadmetest sisse logivad. Võrreldes eelmise aastaga on kasv olnud lausa 21 protsenti. Praegu Facebook 82 protsenti oma reklaamikäibest just mobiilireklaamidest.

Hinnasihid on kõrged

„See oli järjekordne hea tulemus, mida toetas kiirelt kasvav mobiilireklaamide äri. Kasutajate aktiivsus oli kõigi aegade suurim,“ kirjutas investeerimisfirma Jefferiesi analüütik Brian Pitz. Pitz suurendas Facebooki aktsia hinnasihti 160 dollarini. Praegu kaupleb Facebooki aktsia 117 dollari juures.

Wall Streeti analüütikute mediaan hinnasiht Facebookile on 145 dollarit. Kusjuures kõik 28 analüütikut soovitavad aktsiat osta.

Pivotal Researchi analüütik Brian Wieser suurendas ettevõtte hinnasihti neljapäeval 157 dollarini. Ta teatas, et Facebooki suurem areng on veel ees ning peamistel teenustel on väga palju ruumi kasvada. Tema sõnul on ettevõttel potentsiaali kasvatada ka Instagrami, Messengeri, WhatsAppi ja virtuaalreaalsusega tegeleva Oculuse käivet.

„Me prognoosime, et digitaalse reklaamituru kasvust hõivab Facebook 47 protsenti,“ kirjutas Wieser. Tõsi, triljoni dollari suuruse turuväärtusega läheb veel aega. Ja ei ole kindel, et Facebook selle saavutab.

Kõige optimistlikuma Wall Streeti analüütiku – Gene Munsteri – hinnasiht on 170 dollarit. See tähendaks, et Facebooki aktsia tõuseb praeguselt tasemelt veel 40 protsenti. Selle hinna juures oleks ettevõtte turuväärtus juba 500 miljardit dollarit.

Seega on võimalik, et Facebook jõuab triljoni dollari püüdmisel peagi poolele teele. Analüütikute sõnul ei ole ühtegi märki, et Facebooki kasv võiks märkimisväärselt aeglustuda. Samas – ehk see just ongi ohumärk?

Jaga lugu:
Hetkel kuum