Pille Ivask • 1. mai 2016 kell 9:52

Venezuela majandussaaga sai nukra jätku

Polari töötajad protestimas ettevõtte peakorteri ees seoses õlletootmise peatamisega  Foto: epa

Venezuela majandussaaga sai taas juurde uue peatüki, kui üleeile teatas riigi suurim erafirma ning rahvuslikuks sümboliks peetav Polar, et peab majandusraskuste tõttu õlle tootmise lõpetama.

Asjaolu, et venezuelalased ei saa enam märjukest manustada võib tekitada riigis suisa kaose. „Kui Venezuelas ei ole õlut, võib riigis ei tea mis juhtuda,“ kommenteeris väljaandele Financial Times olukorda Caracase ühes suuremas slummis poodi pidav Sergio Silva.

Venezuela õlletootja Polar teatas oma veebilehel, et ettevõttel jätkub odralinnast üksnes 29. aprillini ning seetõttu ei saa firma enam õlletootmist jätkata ning seiskab tootmise.

Venezuelalased on Lõuna-Ameerikas õlut enim armastav rahvas ning Polari turuosa on Venezuelas 75 protsenti.  Seetõttu on Polarit sageli peetud ka riiklikuks sümboliks.

Maduro versus Polar

Veebruaris teatas Polari juht, miljardär Lorenzo Mendoza, et Venezuela võiks lõpetada erasektori pitsitamise ning otsida rahvusvahelistelt institutsioonidelt majanduslikku abi. Muuhulgas toodab Polar lisaks õllele ka küpsetusõli, pastat ning maisijahu.

Riigi juht Nicolas Maduro ründas Mendozat seepeale verbaalselt ning ütles, et kui viimane ettevõtte juhtimisega hakkama ei saa, on mõistlik anda juhtimine üle kellelegi, kes seda oskab. Lisaks nimetas Maduro Mendozat oligarhiks, bandiidiks, vargaks ning reeturiks.

Venezuela majandus peaks IMFi andmeil sel aastal langema 8 protsendi võrra ning 2017. aastal 4,5 protsendi võrra. Möödunud aastal langes riigi majandus 5 protsenti. Bank of America andmeil on Venezuela import langenud suisa 60 protsenti.

Juba tavaliseks on Venezuela tänavatel muutunud pilt, kus elanikud seisavad pikkades järjekordades lootuses saada põhilisi toiduaineid. Supermarketite riiulid on tühjad juba pikemat aega. Venezuela valitsus on tarnijatele ja importijatele võlgu kokku 30 miljardit dollarit. Eesmärgiga hoida kokku kulutustelt teatas riik sel nädalal, et kehtestab riigitöötajate jaoks kahepäevase töönädala. Mitmed agentuurid teatasid, et kolmapäeval olid Lääne-Venezuelas ka rahutused.

„Alates möödunud aastast oleme me proovinud valitsuse tähelepanu tõmmata väljakutsetele, millega riik silmitsi seisab. Samuti oleme me kõik võimalused võlga teenindada ära kasutanud. Sellises olukorras jätkata tootmist... Polaril on tarvis võimalust ning piisavat ligipääsu välisvaluutale,“ teatas Polar.

Maduro teatas omakorda, et ebaõnnestunud ettevõte tuleks riigistada. Maduro eelkäija, Hugo Chavez pidas Polariga omal ajal maha mitmeid sõnasõdu, ent ei nõudnud ettevõtte riigistamist, kuna ebaefektiivne riigijuhtimine võinuks toona tähendada toidupuudust.

„Konflikt Polari ning valitsuse vahel on käinud juba pikemat aega, ent läinud viimasel ajal veel teravamaks. See on praegusel ajal nii poliitilises, majanduslikus ja sotsiaalses plaanis suur viga,“ kommenteeris Caracases asuva IESA ärikooli professor. „Polar on riigi peamine ettevõte ja peamine bränd,“ lisas ta.

Polari õlletehase töö lõppemine tuleb ajal, mil opositsiooni domineeritud Venezuela rahvusassamblee on võtnud ette koguda neli miljonit allkirja, et valida Maduro asemele uus president. 4 miljonit allkirja tähendaks viiendikku Venezuela koguvalijaskonnast. Analüütikud on siiski öelnud, et isegi kui allkirjad kokku saadaks, avaldab see nii-öelda referendum Venezuela poliitikale vähe mõju, arvestades, et riigi Ülemkohust ning valimisnõukogu domineerivad praeguse valitsuse meelsed jõud.

Hetkel kuum