Indrek Mäe • 2. mai 2016 kell 4:15

Investorite TOPi uustulnukad välisbörsile ei tiku

Investorite TOPi uustulnukad eelistavad koduturge välismaistele  Foto: EPA

Tallinna börsile raha paigutanud 50 suurima investori hulka mahtus tänavu tervelt 11 uut tulijat, kellest enamik keskendubki pigem kodubörsile.

Võrreldes varasema aastaga on edetabelist välja jäänud aga näiteks rootslasest investeerimisekspert Stefan Andersson.

„See TOP peab ikka väga lahja olema, kui ma nii ees olen,“ oli tänavuses investorite TOPis uutest tulijatest kõrgeimale, 26. kohale jõudnud Andres Lume üllatunud. Ta arvas, et tõusule võis kaasa aidata möödunud aastal sooritatud tehing, millega ta soetas juurde Olympicu aktsiaid. „Minu portfellis on lisaks sellele ka Silvano ning Tallinna Kaubamaja, mis mõlemad on normaalset tõusu näidanud,“ lisas ta. Lume sõnul aitas tal portfelli väärtust kasvatada ka põhjast välja ronima hakanud Swedbanki Venemaa fond.

Investorite TOPiga on võimalik tutvuda siin.

Suurimate väikeinvestorite seas 39. positsiooni hoidev Madis Talgre ostis juurde Tallinki ja Ekspress Grupi aktsiaid. „Tallink üllatab mind nii oma tulemuste kui ka dividendiotsuse poolest,“ ütles Talgre, kelle hinnangul on ettevõtte aktsial ka praeguse maksumuse juures tõusupotentsiaali.

Oma portfellis on Talgre vähendanud aga Harju Elektri osakaalu. „Seal tehakse pulli, hakatakse 7 sendi võrra aktsiakapitali vähendama, kuigi omal on Soomes tulumaksuga maksustatud kasumit küll ja küll,“ põhjendas ta oma otsust, lisades, et paigutas vabanenud raha Ekspress Grupi ja Tallinki aktsiatesse. „Kui Ekspressi juhataja saab kunagi uueks omanikuks, siis on tõusu oodata ning sellest võib saada väga hea dividendiaktsia,“ oli ta meediakontserni suhtes optimistlik.

Eelmisel aastal investorite TOPis kümnendat kohta hoidnud Stefan Andersson on viimasel aastal aga oma Tallinna börsi aktsiate osakaalu vähendanud. „Eelmise aastal läks nii Tallinkil kui ka Olympicul päris hästi ja seetõttu realiseerisin mõlemad hinnakasvud,“ selgitas ta, mis edetabelist välja kukkus.

Konservatiivne investeerimisstrateegia

Lume tunnistas, et viimasel ajal on ta valinud rahulikuma investeerimisstrateegia ning pikemad turupositsioonid. „Aastal 2015 oli rohkem selline aktsiate hoidmise aasta, kuid eks ma ole varem ka veidi spekuleerinud, näiteks Helsingi börsil, kus mitme aktsia hinnad liiguvad väga palju üles ja alla,“ rääkis ta.

Lume sõnul on ta Tallinna börsil aga alati Tallinna Vett teistele eelistanud ning ettevõtte aktsiaid on investoril portfellis praegugi. „Olen ammu Tallinna Vee fänn olnud, olgugi et see langes vahepeal 7 euro peale – praeguseks on hind taas normaliseerunud,“ ütles ta. Samuti hoiab Lume pilgu peal Tallinna Vee ja konkurentsiameti kohtuvaidlusel. „Usun muidugi, et ettevõte ei saa kohtus kaotada, kuid selline stsenaarium on juba praegu aktsia hinda sisse arvestatud – P/E suhtena peaks hind kõrgem olema,“ selgitas investor.

Ka Talgre peab end pigem pikaajaliseks investoriks. „Valin aktsiaid peamiselt hinna, kasvupotentsiaali ja dividendimakse suuruse põhjal,“ ütles ta.

Samuti on mõlemad uued tulijad välisbörside suhtes küllaltki ettevaatlikud. „Kuigi mul on ka väismaa aktsiaid, siis üldiselt ei ole nii väikse rahaga nendele turgudele mõtet lammutama minna,“ arvas Talgre. „Näiteks Apple’i ostmine pole selliste summade juures mõttekas.“

Lumel on välismaa ettevõtetest küll Venemaa Sberbanki aktsiaid, kuid need soetas ta siis, kui Vene turg oli veel tõusuteel. „Need on mul portfelli seisma jäänud ja teenivad miinust, ostsin need umbes 10 aastat tagasi,“ sõnas ta. Lähiminevikus pole ta aga suuremaid välisturge jälginud. „USAs kauplemiseks kasutan maaklereid, Eestis toimuvat jälgin ise – uurin kvartaliaruandeid ning teen nende põhjal arvutusi,“ kirjeldas ta oma investeerimispõhimõtteid.

Tallinna börsil on potentsiaali

Investorite TOPi tõusnud Lume ja Talgre hinnangul on Tallinna börsil mitu ettevõtet, kelle käekäik ning tulevikuväljavaated on lootustandvad.

Mõlemad arvavad, et helge tulevik ootab kindlasti Olympicut. „Tegemist on stabiilse ettevõttega, kelle dividendipoliitika on välja kujunenud,“ ütles Lume. Ettevõttele võivad tema hinnangul muret valmistada Ukrainast tulevad uudised. „Ei tea, kuidas neil sealsel turul minema hakkab, sinna sisenemisega kaasneb väga suur risk,“ tõdes ta.

Talgre lisas, et peale Olympicu huvitavad teda ka Merko Ehituse ja Tallinna Kaubamaja aktsiad, kuid nende hind on praegu liiga kõrge. „Sellise hinna eest ma neid muidugi ei osta, pole lihtsalt mõtet,“ ütles ta.

Viimaste tulemuste ja dividendiotsuse juures nähakse potentsiaali ka Tallinkis. „Pangad suurendavad järjest oma ootusi ja prognoose, isegi LHV muutub senisest positiivsemaks,“ teadis Talgre.

Tema sõnul sõltub ettevõtte edu suuresti ka teiste investorite käitumisest. „Kui näiteks Swedbanki pensionifondid, kes ise upuvad raha sisse, müüvad Tallinki aktsiad maha, siis ei oska ma enam midagi kosta,“ ütles ta, lisades et tema meelest on Tallinna börsi suurim probleem see, et Eesti pensionifondid panevad Tallinna börsil headesse aktsiatesse liiga vähe raha. „Nad omavad miljardeid, kuid paigutavad enamiku sellest välismaale,“ lõpetas ta kriitiliselt.

Hetkel kuum