Soomest ja Saksamaalt tulid üllatavad uudised

Saksamaa majandus kasvas esimeses kvartalis tublisti.  Foto: Reuters/Scanpix

Eestile oluliste ekspordi sihtkohtade majandus on tublisti kerkinud, meie maailmajao üks kiiremaid kasvajaid jääb Kagu-Euroopasse.

Saksamaa majanduskasv oli viimase kahe aasta kiireim, lõigates kasu peamiselt koduturult ning kompenseerides sellega vajakajäämisi rahvusvahelises kaubanduses. Riigi sisemajanduse koguprodukt kasvas möödunud kvartalis 0,7 protsenti, ületades sellega Bloombergi analüütikute 0,1 protsendipunkti võrra madalamaid ootusi. Võrreldes möödunud aasta sama ajaga on Saksamaa majandus kasvanud aga 2,7 protsenti.

Saksamaa SKP tegi tugeva tõusu  Foto: Äripäev

Saksamaad iseloomustab rekordiliselt madal töötuse määr, mis aitas kaasa tarbimise kasvule. Samuti on riigi majandust aidanud Euroopa Keskpanga stimuleerivad meetmed. „Nii eramajapidamiste kui ka riigisektorite tarbimine kasvas aasta algul märgatavalt,“ kirjeldasid analüütikud kasvu põhjusi.

Ka Eesti põhjanaaber Soome suutis esimeses kvartalis oma sisemajanduse koguprodukti kasvatada 0,4 protsendi võrra. Võrreldes eelmise aasta sama ajaga on riigi SKP kasvanud aga 1 protsendi võrra.

Soome majandus kasvas märkimisväärselt  Foto: Äripäev

Suure hüppe tegi ka Rumeenia, kelle sisemajanduse koguprodukt kasvas esimeses kvartalis võrreldes eelmise aasta sama ajaga 4,3 protsenti. Rumeenia on üks Euroopa Liidu kiiremini kasvavaid majandusi.

Majanduseksperdid ennustavad euroalale selle aasta esimeseks kvartaliks 0,6 protsendilist majanduskasvu.

Hetkel kuum