Turud ootavad Föderaalreservilt tegusid

Foto: EPA

Eelmise aasta algusest peale on poliitikud investoritele sisendanud, et peagi tõstetakse intressimäärasid, kuid seni on oma lubadusest taganetud, kuna andmed on näidanud, et USA majanduse tugevus on ülehinnatud. See stsenaarium on taaskord õhus.

Kuigi kolmapäevane Föderaalreservi raport saatis selge sõnumi, et intressimäärad võivad tõusta juba juunis, hindab võlakirjaturg selle võimalikkuseks vaid 28%, kuna investorid näevad selles mitmeid takistusi, vahendab Bloomberg. 

Hiina majanduskasv on aeglustumas ning dollar on taaskord tugevnemas.

Investorid on aga üldiselt seda meelt, et Föderaalreservil oleks aeg hakata samme astuma ja intressimäärasid tõsta.

DoubleLine Capitali analüütik Jeffrey Gundlach sõnas, et keskpank viitab, et majandusandmed on piisavalt jõulised tulemaks toime intressimäärade tõusuga.

BlackRocki investeerimisjuht Rick Rieder aga ootaks juulini, mil on selgunud Suurbritannia referendumi tulemused.

Föderaalreservi ametnikud on aga kärpinud oma pikaaegset intressimäärade mediaanprognoosi 3,25%-le; 2012. aastal oli see 4,25%.

Poliitikud on sundinud investoreid valmistuma intressimäärade tõusuks juba enam kui aasta, kuid siiani on tõstetud intressimäärasid vaid korra.

Kahe-aastaste riigivõlakirjade tootlikkus on madalam, 0,88%, kui detsembris, mil intressimäärad tõusid esmakordselt ligi üheksa aasta jooksul.

Poliitikute meelehärmiks aga ei suuda USA majandus hoida majanduskasvu, mis on vajalik edasiseks intressimäärade tõstmiseks. Esimeses kvartalis tegi majandus väikese, kõigest 0,5%, kasvu.

Töötusemäär on langenud alla 5%, kuid inflatsioon on jätkuvalt alla Fedi 2% sihi.

Kuna ootused intressimäärade tõusuks on kõrged, on dollar hakanud taas rallima, pannes USA aktsiad surve alla ja kahandades rahvusvaheliste firmade kasumeid.

Tugevam dollar ja nõrgemad aktsiad muudavad majandustingimused veelgi keerulisemaks, vähendades majanduse jõudu.

 

 

Hetkel kuum