Kadi Neemre • 23. mai 2016
Jaga lugu:

Analüütik: nafta hind paraneb peagi

Foto: EPA

Naftatoodangu vähenemine ning Hiina nõudluse kasv tähendab seda, et toornafta hinnad jõuavad lähikuudel “paremasse tasakaalu”, prognoosib Jefferies energiaanalüütik Jason Gammel.

Gammeli sõnul on naftaturg liikunud ületootmiselt alatootmisele ning seda peamiselt tänu tarneprobleemidele Nigeerias ja Kanadas, mis vähendasid toodangut turgudel kahe miljoni barreli võrra päevas.

“Ma usun, et kui nõudlus jätkab sellel aastal kasvamist ning OPEC-sse mittekuuluvate riikide toodangumahud vähenevad, siis on turg kolmanda kvartali lõpuks paremas tasakaalus ning siis hakkab ka nafta hind tõusma,” sõnas ta.

Globaalne naftatootmine kukkus ning Hiina nõudlus nafta järele kasvas aprillis 8 miljoni barrelini päevas, mis on 7,6% enam võrreldes aasta varasemaga.

“Hiina puhul on julgustav see, et nende impordimaht on jätkuvalt väga suur ning ma arvan, et tootmise-nõudluse vaatenurgast on äärmiselt oluline, et Hiina nõudlus kasvaks, kuna see tasakaalustab aasta lõpuks turgu,” sõnas Gammel.

UBSi tooraine strateeg prognoosib, et Brenti toornafta hind kerkib 2016. aasta neljandas kvartalis 49 dollarini barreli eest ning 2017. aastal tõuseb hind keskmiselt 55 dollarini barreli eest.

Gammeli sõnul aitaks WTI toornafta hinna kerkimine üle 50 dollari USA naftapuurtornide taasavamisele palju kaasa.

“Ma arvan, et kui USA naftapuurtornide arv ei üle 500, siis jääb riigi nafatootmine edasi langema,” märkis ta.

Eelmisel nädalal töötas USAs 404 nafta puurtorni, mis on kahe võrra vähem kui üleelmisel nädalal.

 

Jaga lugu:
Hetkel kuum