Pille Ivask • 2. juuli 2016 kell 7:30

Apple jahib muusika striimimise teenust Tidal

Muusikastriimimisteenuse Tidal omanik Jay-Z  Foto: epa

Räppar Jay-Z juhitav muusika striimimise teenust Tidal on jõudnud Apple’i vaatevälja, kirjutab Wall Street Journal.

Kuigi mingist kindlast tehingust esialgu veel informatsiooni pole, on õunafirma Spotify ja Deezeri konkurendi Tidali vastu suurt huvi tundmas. Võimalik tehing tähendaks seda, et Apple’i enda muusika striimimise kanal Apple Music saaks korraliku täienduse, kuna Tidalil on soojad suhted selliste maailmakuulsate artistidega nagu Madonna ja Kanye West. 

Jay-Z ostis Tidali 2015. aastal 56 miljoni dollari eest Rootsi ettevõttelt Aspiro. Räppar on andnud 19 kuulsale artistile ja bändile Tidalist väikese osa ning lubanud viimastele miljonite dollarite väärtuses turundust. Tidali pressiesindaja teemat esialgu kommenteerinud pole.

Tidal küsib oma klientidelt kuus 20 dollarit, et nood saaksid nautida kõrgekvaliteedilise heliga muusikat. Need, kes muusika suhtes nii nõudlikud pole, saavad osta 10 dollarit maksva standardpaketi, kus ka heli kvaliteet vastav. Tidali enda andmeil on neil 4,2 miljonit klienti, kes muusikateenuse eest igakuiselt maksavad. 

Ühtlasi on Tidal ainus muusikakataloog, kust saab kuulata mõni aeg tagasi meie seast lahkunud artisti Prince'i muusikat. Peamine põhjus, miks artist Tidali valis, olla olnud väga lähedane suhe Jay-Zga.

Muusikutele sõbralik valik 

Kuigi Tidal pole inimeste seas teab mis populaarseks osutunud ning võrreldes konkurentidega on tal üsna vähe kasutajaid, on Tidal tuntud kui artistide jaoks sõbralik ettevõte. Viimast seetõttu, et muusikud saavad ise omada väikest osa ettevõttest. Kuulaja või muusika striimimise teenuse tellija jaoks on Tidal populaarne eeskätt selle kõrgekvaliteedilise heli pärast. Neile, kes aga Tidali kasutamise eest maksta ei raatsi, muusika helikvaliteet mõistagi nii kõrge pole.

Muusika striimimise teenuste seas on esikohal arvatult Spotify. Teenuse eest tasub ettevõtte andmeil umbes 30 miljonit inimest, 70 miljonit klienti kasutab Spotify Free teenust ehk ei maksa igakuist tasu. Teisalt on Spotify sattunud viimastel kuudel muusikute kriitikatule alla. Artistid on huvitatud olnud sellest, et nende värskemaid lugusid saavad kuulata ainult need, kes igakuiselt teenuse kasutamise eest maksavad. Muusikute arvamuse kohaselt peaksid Spotify Free versiooni omanikud saama värskemat muusikat kuulata tasulise teenuse kasutajatest hiljem. Briti lauljatar Adele avaldas oma 2015. aastal ilmunud albumi “25” alles sel kuul. 

Kuulujutud selle kohta, et Apple võib Tidali ära osta, levivad aasta pärast seda, kui Apple tuli välja oma muusikastriimimisteenusega Apple Music. Õunafirma andis juuni keskel teada, et neil on praeguse seisuga 15 miljonit klienti, kes igakuiselt muusika kuulamise eest maksavad.

Apple’i muusikateenus põhineb samalaadsel Beatsi muusikateenusel. Teadupärast ostis Apple 2014. aasta mais kõrvaklappe tootva Beats Electronicsi, millega tuli kaasa ka Beatsi muusikateenus. Tehingu tulemusena sai Apple endale ka räppari Dr. Dre ning muusikamoguli Jimmy Iovine teenused. Viimased on allikate sõnul mänginud suurt rolli selles, et Apple Music edukalt käima lükati.

Juhul, kui Apple tõesti Tidali soetab, tähendaks see, et kaks suurt hip-hopi artisti saaksid nii-öelda ühe katuse alla.

Lisaks eelnevale peetakse Tidali tehingu puhul märkimisväärseks ka asjaolu, et mõlemad ettevõtted annavad artistidele palju vabadust oma muusikat teenuses limiteerida. Nii Tidal kui Apple on tuntud kui ettevõtted, kes soovivad hoida artistidega häid suhteid.

Hetkel kuum