Mait Kraun • 2. juuli 2016 kell 12:00

Kas USA IPOde põud on läbi saamas?

Twilio konverents  Foto: Twilio/Facebook

Vahepeal tundus, et nn ükssarvikud ehk miljardifirmad ei tahagi enam börsile tulla. Twilio edukas debüüt on meeleolusid aga muutmas, kirjutas CNN Money.

Firmadele pilvetehnoloogia kaudu telekomiteenuseid pakkuv Twilio aktsia kallines esimesel kauplemispäeval lausa 90 protsenti. Tõsi, aktsia hakkas nädala lõpus uuesti langema, aga IPO hinnast kaupleb see nüüdseks juba 130 protsenti kõrgemal. Esialgne turuväärtus oli ettevõttel 1,2 miljardit dollarit, mis on nüüd kasvanud 2,8 miljardini.

Twilio tegutseb aktiivselt ka Eestis

Twilio pakub ettevõtetele pilvetehnoloogial põhinevat kommunikatsiooniplatvormi, mis võimaldab hääl- ja sõnumside ning WebRTC rakendused integreerida oma äritarkvaraga. Twilio platvormi kasutab firma sõnul üle miljoni arendaja, kirjutas Äripäev mai lõpus, mil ettevõte teatas börsile tulekust.

Twiliol on üllatavalt tugev seos Eestiga nii mitmeski mõttes. Üle kolme aasta on töötanud firma tootearenduse juhina endine Skype’i tiimiliige Ott Kaukver. Twiliosse raha paigutanud investorite hulka kuulub ka Eesti juurtega Silicon Valley üks kuulsamaid riskikapitaliste Steve Jürvetson, kelle firma Draper Fisher Jurvetson on firmas aktsionär.

Kõige tugevam side Eestiga on Twiliol Tallinnas asuva arenduskeskuse kaudu, mis avati 2015. aasta alguses.

Tugev debüüt elavdab IPO turgu

Twilio tubli debüüt võib nn ükssarvikute (idufirmad, mille väärtus on tõusnud miljardi dollarini) jaoks olla hea uudis. Twilio käive kasvab jõuliselt, aga ettevõte ei teeni veel kasumit. Ometigi oli IPO väga edukas. Kas ükssarvikud hakkavad uuesti börsile tulema?

Twilio on seni läinud tunduvalt paremini kui Square’il. Mobiilimakseid pakkuv idufirma, mida juhib Twitteri tegevjuht Jack Dorsey, tegi eelmisel aastal kehva börsidebüüdi ning tänaseks on aktsia vaevalt IPO hinnast kõgemal.

Pärast Square’i ebaedu hakkasid paljud eksperdid mõtlema, kas ükssarvikute ajastu on läbi. Selle aasta esimeses kvartalis oli IPOde turul tõsine madalseis ning investorid hakkasid spekuleerima, et mull on lõhkenud.

Sellised spekulatsioonid võisid olla aga liiga ennatlikud. Peagi korraldab IPO ka Jaapani sotsiaalmeedia ettevõte Line, mis konkureerib Facebooki omanduses oleva WhatsAppiga. Line teeb börsidebüüdi nii New Yorgis kui ka Tokyos.

Line loodab aktsiaemissiooniga koguda investoritelt rohkem kui miljard dollarit. Ettevõtte turuväärtuseks võib esialgu kujuneda 6,5 miljardit dollarit.

Suuremaid pole veel turule tulnud

Seni pole aga turule tulnud ükski suurem ükssarvik, mille turuväärtus ületab 10 miljardit dollarit.

„Paljude ükssarvikute huvi börsile tuleku vastu on tõusnud. Pigem tahetakse IPO korraldada varem kui hiljem,“ ütles investeerimisfirma Manhattan Venture Partnersi suurim osanik Jared Carmel. „Me oleme kuulnud, et järjest rohkem ettevõtteid räägib aktsiaemissioonide korraldajatega.“

Carmel lisas, et teda ei üllataks, kui mõned suuremad ükssarvikud otsustavad IPO korraldada pärast presidendivalimisi 2017. aastal.

Kui Twilio ja Line avaldavad Wall Streetile edaspidigi muljet, siis võib juhtuda, et ka suuremad ettevõtted hakkavad börsile tuleku vastu huvi tundma. Näidetena võib välja tuua Uberi, Hiina tehnoloogiafirma ja Apple’i rivaali Xiaomi, Airbnb, Snapchati ja Palantiri.

Hetkel kuum