Millal tuleb Norra kinnisvarabuumi lõpp?

08. juuli 2016, 13:15
Oslo
https://www.aripaev.ee/storyimage/EA/20160708/BORS/160709796/AR/0/AR-160709796.jpg

Norra kinnisvaraturg on buuminud juba pikemat aega, langev nafta hind võib sellele aga lõpu teha, kirjutab Bloomberg.

Norralased armastavad oma kodusid. Tervelt 85% norralastest on otsustanud eluaseme soetamise kasuks, viimast suures osas panga abil. Eurostati andmetest selgub, et suisa 65,6% norralastest on võtnud eluasemelaenu. See näitaja on kõrgeim Euroopas Rootsi, Hollandi, Taani ja Soome ees.

Norralaste nõnda suure laenukoormuse taga on üsnagi lihtne tõsiasi: intressimäärad on madalad ning lisaks tehakse kodusoetajaile ka heldeid maksusoodustusi. Samuti on Norras tegutsevad kommertspangad nõnda suures omavahelises konkurentsis, et teevad väga soodsaid pakkumisi, et kliente enda ridadesse meelitada.

Norra kinnisvaraametile viidates näib, et kinnisvarabuumil ei tule lõppu niipea. Viimase aasta jooksul on kinnisvara hinnad keskmiselt 7,3% võrra kasvanud. Oslos on see näitaja veelgi suurem, 13,4%. 2016. aasta lõpuks peaks keskmine hind võrreldes aasta algusega olema 7-8% võrra kõrgem.

Siiski pole Norra kinnisvaraturg ilma probleemideta. IMF on viidanud, et norralaste koduunistustele võib kriipsu peale tõmmata nafta hind, mis on viimasel ajal käitunud üpriski volatiilselt.

Samas märkis Handelsbankeni ökonomist Marius Gonsholt Grov, et hiljutine nafta hinna langus kinnisvaraturu käekäigus ei kajastu. “Majandus kohaneb sellega, et madalad intressimäärad on kujunemas pikaajaliseks nähtuseks. Seetõttu võib meil tulevikus kasvada nii laenukoormus kui ka kinnisvarahinnad.”

Samuti aitab Norrat see, et 860 miljardit dollarit väärt riiklik investeerimisfond aitab majanduse vajaduse korral hädast välja.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
08. July 2016, 13:15
Otsi:

Ava täpsem otsing