Mait Kraun • 12. juuli 2016 kell 18:59

OPECi naftatootmine kasvab edasi

Nafta hind on viimasel ajal palju kõikunud.  Foto: epa

OPECi riikide naftatootmine suureneb jätkuvalt, vahendab CNN Money.

Naftakartelli riigid tootsid juunis iga päev keskmiselt 32,9 miljonit barrelit naftat. See on 260 000 barreli võrra rohkem kui mais. Jaanuarist kuni maini oli organisatsiooni riikide keskmine tootmine 32,6 miljonit barrelit päevas.

OPEC on eesotsas Saudi Araabiaga pidanud teiste naftatootjatega juba alates 2014. aastast hinnasõda. Sellega on organisatsioon püüdnud kaitsta oma turuosa. Tundub, et strateegia on töötamas.

Prognoositakse, et OPECi väliste riikide toodang langeb sellel aastal 900 000 barreli võrra 56 miljoni barrelini päevas.

Praegu kaupleb nafta hind 47 dollari juures. Võrreldes 2014. aasta tippudega on hind langenud üle 50 protsendi. Veebruaris jõudis barrelihind 26 dollarini, seega on taastumine olnud võimas.

OPECis tõusis kõige rohkem Nigeeria tootmine. Eelmistel kuudel toimusid tootmises suured katkestused, sest mässulised ründasid naftaga seotud infrastruktuuri.

Ka Iraan on oma tootmist järsult tõstnud. Riik vabanes jaanuaris sanktsioonide alt ning päevane tootmine ulatub juba 3,6 miljoni barrelini. Ka Kuveit, Saudi Araabia ja Araabia Ühendemiraadid suurendasid juunis tootmist.

Hetkel kuum