Kadi Neemre • 19. juuli 2016 kell 18:40

USA fondijuhid varuvad sularaha

Helikoperraha on saamas uueks reaalsuseks.  Foto: EPA

Hoolimata Brexiti-järgsest tururallist on fondijuhid muutunud riskide võtmises veelgi ettevaatlikumaks.

S&P 500 on hüpanud ligi 8,5% alates Brexiti-järgsest madalseisust, kuid see ei ole investorite kindlustunnet süvendanud.

Praegu moodustab sularahahulk 5,8% portfellidest; tegemist on kõrgeima tasemega alates 2001. aasta novembrist, selgub Bank of America Merrill Lynchi fondijuhtide uuringust.

Lisaks sularaha sukasäärde kogumisele otsivad investorid ka kindlustunnet ning omakapital on jõudnud kõrgeimale tasemele alates sellest ajast, mil uuringut on läbi viidud.

Investorite hirm on suur, kuna usutakse, et globaalsed majandustingimused on muutumas üha karmimaks ning seda hoolimata ligi 12 triljoni dollari suurusest negatiivse tootlikkusega võlakohustusest üle maailma. USA keskpank ei pruugi tõsta intressimäärasid enne 2017. aastat.

BofAMLi eksperdid usuvad, et suur hirm võib aidata kaasa hiljutisele aktsiaturgude rallile. Fondijuhid usuvad, et nö helikopterraha saab reaalsuseks. 39% fondijuhtidest usub, et see saab tõeks; juunis oli selleks arvuks 27%.

Helikopterraha termin viitab keskpankade trükitud rahale, mida valitsused paiskavad majandusse lootuses, et see tõstab inflatsioonimäära.

Sarnane samm ehk kvantitatiivne lõdvendamine, mille käigus keskpangad trükivad raha võlakirjade ostmiseks, ei ole aga suutnud eesmärki täita ning ergutada globaalset inflatsiooni; pigem on see toimunud läbi aktsiaturgude hindade.

Hetkel kuum