Pille Ivask • 15. august 2016 kell 11:15

Analüütikud: nafta hinna languseks on põhjusi küllaga

Naftapuurtorn  Foto: EPA

Eksperdid hoiatavad investoreid, et üha langev naftanõudlus mõjub negatiivselt ka musta kulla hinnale.

Kuigi nafta hind on alates kuu algusest tõusnud, hoiatavad eksperdid, et suur ületootmine ning maailmamajanduse jahenemine võtavad hinnatõusul hoo maha. Ühtlasi on see investoritele tõsine mõtlemiskoht.

“OECD riikide rafineerimistehastes algab hooldustööde hooaeg ning seetõttu ootame, et rafineerimistehased ostavad sisse ka vähem toornaftat. See tähendab ilmselt seda, et nafta hind lähiajal langeb,” lausus Jefferiesi analüütik Marc Kofler CNBCle.

Nafta hind on sel kuul tõusnud juba üle 10% võrra, sest käivad spekulatsioonid, et järgmisel kuul Alžeerias OPECi tippkohtumisel võidakse turu stabiliseerimise kokkuleppele jõuda. Brenti toornafta hind liigub praegu 47 dollari juures, WTI toornafta hind jääb veidi alla 45 dollari barrelist.

Võimaliku hinnatõusu ootuses peaks jääma aga pigem tagasihoidlikuks, kuna Rahvusvaheline Energiaagentuur ennustas naftanõudluse tõusu vähenemist. Veelgi enam, OPECi võimalik naftakokkulepe organisatsiooni mittekuuluvate riikidega ei pruugi sündida. Viimast tõestab mõni kuu tagasi peetud kohtumine, kust lahkuti tühjade kätega. Paljud analüütikud on öelnud, et OPECit ei tasu enam üldse tõsiselt võtta. Näiteks ütles Societe Generale’i analüütik Michael Wittner, et on üsna skeptiline, kas midagi üldse kohtumise tulemusena muutub.

Nafta hinda võib allapoole tuua ka asjaolu, et viimasel ajal on USA naftatootjate puurtornide kui ka naftavarude arv kasvanud. 

Hetkel kuum