Hiina on viimasel ajal kokku ostnud hulganisti välismaiseid ettevõtteid. Nüüd on hiinlaste tegevust asutud piirama, vahendab CNN Money.
Vastumeelsus on kasvanud nii USAs, Suurbritannias, Saksamaal kui ka Austraalias. Riigid ei soovi, et hiinlased ostaks massiliselt kokku nende elektrivõrku, tuumajaamasid, andmeladusid ja robotite tehnoloogiat.
Hiina ettevõtted kulutavad välismaiste firmade ostmiseks rohkem kui kunagi varem. Lääne poliitikud on mures, kuidas need tehingud mõjutavad tehnoloogiat ja tähtsat infrastruktuuri.
„Hiina ostjate puhul tuntakse, et turvarisk on suurem,“ ütles õigusbüroo O’Melveny & Myersi partner Ke Geng. „See on seotud ka rahvusvahelise poliitilise keskkonnaga.“
Eelmisel nädalal teatas Austraalia valitsus, et Hiina riigi kontrolli all olev energiafirma ei saa osta nende suurt elektritootjat. Põhjusena toodi välja riiklik julgeolek.
Hiljuti teatas ka Suurbritannia valitsus, et vaatab üle plaanid, mille kohaselt oleks Hiina riigi kontrolli all olev ettevõte aidanud neil ehitada 24 miljardit dollarit maksvat tuumajaama. Briti uue peaministri Theresa May nõustaja hoiatas, et vaenulikele riikidele ei peaks tagama ligipääsu Briti tähtsale infrastruktuurile.
Seotud lood
Ettemaksed on tehingute tegemisel tavalised, kuid samas kaasnevad nendega alati ka riskid. Pole just harvad olukorrad, kus tarnija ei suuda finantsraskuste või tarneahela häirete tõttu tellimust täita, misjärel võivad ettevõtted oma rahast ilma jääda. Balti riikides tegutsev krediidikindlustusmaakler Credeo pakub koostöös Allianz Trade’iga, üleilmse juhtivettevõttega krediidikindlustuse valdkonnas, ettemaksete kindlustamise teenust, mis pakub lisakaitset just selliste olukordade puhul.