Mikk Talpsepp käivitas uue miljoniprojekti

22. august 2016, 12:45
Mikk Talpsepa ja Tõnis-Denis Merkuljevi poolt korraldatava konverentsi üks peaesineja on legendaarne USA investor Jim Rogers.
https://www.aripaev.ee/storyimage/EA/20160822/BORS/160829976/AR/0/AR-160829976.jpg
Ainult tellijale

Mullu kevadel oma uue investeerimisfirmaga Etalon Varahaldus kohalikelt väikeinvestoritelt üle kahe miljoni euro kaasanud Mikk Talpsepal on Kagu-Aasias käsil uus, ambitsioonikas ja börsidel kauplemisest sootuks erinev äri.

„Kindlasti on tegu täiesti teistsuguse ärivaldkonnaga kui tavapärane investeerimine,“ kinnitas Talpsepp, kes tõmbas uue rahvusvahelise megaprojekti käima koos kohalikke investeerimishuvilisi koondava Investeerimisklubi asutaja ja ühe eestvedaja Tõnis-Denis Merkuljeviga.

Nimelt on pea aasta koos tegutsenud äritandemil kavas korraldada 2017. aasta novembris Singapuri Expos 30 000 ruutmeetri suurusel pinnal konverents, kuhu on kutsutud esinema maailma edukad varajuhid, ilmakuulsad motivatsioonikõnelejad, ettevõtjad ja ennast aastakümnete jooksul tõestanud investeerimisgurud.

Kui kaks kolmandikku kolmepäevast konverentsist on Talpsepa sõnul ligi poolesaja maailma parima varajuhi päralt, siis ülejäänud kolmandik ajast on pühendatud riskikapitalistide ja rahasüsti vajavate idufirmade ühendamisele.

Nägid turul auku

Kuulsamatest nimedest on nõusoleku esinemiseks andnud üks maailma tuntumaid motivatsioonikõnelejaid Brian Tracy ja legendaarne USA investor Jim Rogers, kes muu hulgas oli George Sorose partner 70ndatel riskifondide Quantum Funds asutamise juures.

Idee autorite kinnitusel tekkis mõte Singapuris konverents korralda eeskätt turul valitsenud tühimiku tõttu. Näiteks saaks seal Talpsepa hinnangul senisest oluliselt paremini kokku viia start-up’id ja riskikapitalistid.

„Enamasti korraldavad selliseid üritusi turundusinimesed, kes võib-olla on suunanud vähe tähelepanu sellele, kuidas teha investorite jaoks see üritus võimalikult heaks - et investorid ei peaks kulutama meeletult aega, et saada aru start-up’ide informatsioonist,“ kritiseeris ta. „Meie oma üritusel üritame teha ära kogu selle eelinformatsiooni investorite jaoks, et ei peaks kulutama 20-30 minutit start-up’iga vestlemiseks, enne kui saab minna sisuliste küsimuste juurde.“

Talpsepa kinnitusel näitab tema senine kogemus idufirmadega suhtlemisel, et väärt investeerimisidee väljasõelumise ajakulu kipub olema üsna suur ja seda saaks tema hinnangul märkimisväärselt kokku suruda, kui korraldada üritust rohkem investori vaatenurgast lähtudes.

Etalon Conference'i juhid Marina Bay Sands'i katusel, kus toimub konverentsi teisel päeval eksklusiivne VIP kokteilipidu koos konverentsi kõnelejatega.

50 varajuhti

Sama joont tahetakse hoida ka varajuhtidele suunatud osas. „Täna, kui me vaatame suuremaid konverentse, siis heidetakse natuke ette, et läheb laadaks – rohkem on jutustamist ja inimesed ei saa väga palju väärtust enam,“ nentis seni üksnes Eesti turul üritusi korraldanud Merkuljev, et edukate varajuhtide kogemuse kaudu püütakse keskenduda eeskätt kvaliteetinfo andmisele.

„Meie varajuhid katavad praktiliselt ära terve maakaardi,“ lisas Talpsepp. „Meil tuleb esinejaid Brasiiliast, Ameerika Ühendriikidest, Euroopast, Aasiast, Hiinast, Pärsia lahe piirkonnast. Eraldi tuleb keegi rääkima kullast ja naftast, kes on ala ekspert või saavutanud head varakasvu.“

Kui üks osa varajuhtidest on laiemale avalikkusele tuntud, siis enamiku esinejate nimed ei ütle tõenäoliselt paljudele midagi. Ka ei pruugi neil korraldajate sõnul olla ametinimetuse ees mõne kõlava finantsasutuse nimi.

„Me ei vali esinejaid ülikonna järgi, vaid just selle põhjal, mis on sisu ja milliseid tulemusi varajuht on saavutanud,“ toonitas Talpsepp. „Kui on midagi erakordset, mis on meile silma hakanud, siis kutsume – oleme neid valinud üle 10 000 varajuhi seast. Tänu minu investeerimistaustale suudame loodetavasti välja valida just neid, kelle tulemused on silmapaistvad.“

Meenemünt Warren Buffettile

Brian Tracy ja Jim Rogers pole ainsad guru-staatuses esinejad, keda eestlased oma üritusel lavalaudadele saada on üritanud või veel saada püüavad. Kõlavatest nimedest on esinejate nimekirja üritatud saada George Sorost, Bill Fleckensteini ja Carl Icahni. Läbirääkimisteni on praeguseks jõutud miljardärist riskifondi juhi Bill Ackmaniga.

„Selliste inimesteni jõudmine on ääretult raske,“ tunnistas Talpsepp. „Eestis on nii, et ükskõik kellega sa kohtuda ei sooviks, on see laias laastus võimalik, aga maailma edukamatel ja rikkamatel on turvameeskonnad ja meeskonnad, kes loevad nende kirju. Mõnel juhul on kirjade lugejaid rohkem kui 10 inimest. Seega juba ainuüksi turvatöötajani jõudmine võib olla omaette saavutus.“

Et suurnimedeni jõudmine pole lihtsaimate ülesannete killast, kinnitas ka Merkuljev. Ta tõi näiteks maailma ühe rikkama ja tuntuma investori Warren Buffetti, keda mindi püüdma miljardäri kodulinna.

„Eks me teadsime, et ilmselt kiri ei õnnestu ja otsustasime, et lendame kohale,“ meenutas ta. „Lendasime siis Mikuga Omahasse ja püüdsime kontakteeruda Berkshire Hathaway (Warren Buffetti juhitud konglomeraat – toim) meeskonnaga. Turvalauast küll kaugemale ei jõudnud ja sealt meid suunati ära, aga jätsime personaalse kirja Buffettile ja ka Eestist toodud meenemündi, millele me saime vastuse.

Merkuljevi sõnul kõlas Buffetti tiimi vastus umbes nii: „Aitäh, Mr Buffett on teie kirja kätte saanud ja on väga tänulik mündi eest, mis te talle jätsite. Kahjuks peab tõdema, et Mr Buffett ei saa tulla esinema, kuna see ei kuulu tema prioriteetide hulka.“

Singapore Expo, kus toimub 3-päevase konverentsi põhiüritused. Vasakult korraldustiimi liikmed Margus Kärt, Siim Nurk, Anzela Avzalova, Mikk Talpsepp ja Tõnis-Denis Merkuljev.

Märgid Singapuri kasuks

Ent miks ikkagi Singapur ja mitte Euroopa või USA? Talpsepa sõnul kaaluti küll ka teisi regioone, ent vaata mis nurga alt tahad: Singapuri plussid kaalusid kõik ülejäänud kindlalt üles.

„Singapur on meie ürituseks täiuslik koht,“ kiitis ta. „See on esiteks väga jõukas keskkond, kus on 160 000 miljonäri väiksel alal. See on hästi eetiline keskkond, äri tegemine Singapuris on lihtne ja start-up’ide ning riskikapitalistide ärivaldkond on seal samuti tugevalt kasvamas. Võrreldes näiteks Hongkongiga, mis on tugevalt mõjutatud Hiinast, on Singapur liberaalsem. Kindlasti soovime konverentsile meelitada inimesi kõikjalt maailmast, aga kui kuidagimoodi jaotada kliendisegmente, siis meie praegused prognoosid on, et umbes pooled külastajatest võiks tulla väljastpoolt Singapuri ja umbes pooled kuulajad-osalejad Singapurist.“

Eesmärk 10 000 külastajat

Esimesele üritusele loodavad korraldajad maailmast kokku saada 10 000 külastajat ning plaan on muuta konverents iga-aastaseks. Et kogu projekti käigus hoida, on Talpsepp sellesse kaasanud 11 inimest, kellest 9 iga päev Tallinnas Tartu maantee kontoris korraldust veavad. Osad teenused ostetakse sisse.

Vastuse ettevõtmise kulude suuruse kohta jättis Talpsepp andmata. „Tegu on mastaapse konverentsiga. Paraku konverentsiäri suurüritused on sellised, kus alguses tuleb kulutada väga palju kvaliteedi loomiseks ja kokkulepete sõlmimiseks. Kuna piletimüügitulu hakkab lisanduma alles protsessi käigus, siis ressursid mastaapse ürituse korraldamiseks ei ole väikesed. Oleme huvitatud kõrgest kvaliteedist,“ märkis Talpsepp. „Toome kohale väga häid esinejaid ja samuti on meie ametlik hotellipartner Marina Bay Sands, mis on üks maailma luksuslikumaid hotelle.“

Teiste investorite raha Talpsepp ürituse korraldamiseks kaasanud pole. Küll on ta projekti tarbeks vähendanud oma muid investeeringuid. Nii müüs ta eelkõige konverentsi finantseerimiseks juunis LHV Groupi IPO järel suurema osa aastate jooksul ettevõtte töötajatelt, teistelt osanikelt ja suunatud emissioonidelt kokku ostetud LHV aktsiatest, teenides tehingutelt sadu tuhandeid eurosid kasumit.

Kui Etalon Varahaldusega loodab Talpsepp investorite vara 10 aastaga 10kordistada, mis tähendaks keskmiselt 26%list aastakasvu, siis konverentsiäris on eesmärgid veelgi suuremad. „Kuna tegu on riskantse ärivaldkonnaga, siis mõistagi peab ka tootluseeesmärk olema suur,“ tunnistas ta. „Aga meie põhiseisukoht on, et kui teha väärt asja, tuleb ka tulemus, ja kasum on lõpuks see, mis kaasneb sellega, kui teha asju hästi. Kasum ei ole omaette eesmärk. Eelkõige oleme keskendunud suurepärase ürituse korraldamisele, mis loob väärtust nii investorile, start-up’ile, riskikapitalistile, ettevõtjale kui ka inimestele, kes soovivad õppida maailma parimatelt.“

Jagatud aeg kahe äri vahel

Investoritel, kes suure tootluse ootuses oma raha Etalon Varahalduse hoolde usaldasid, ei tule Talpsepa kinnitusel muretseda tema tegevuse pärast konverentsiäris. Hommikuid alustab ta enda sõnul üldjuhul konverentsiäri kontoris ja õhtud jätkuvad Etalon Varahalduse investeeringute juhtimisega linna teises otsas.

„Kui börsidel juhtub midagi erakordset, võib see tähendada seda, et parasjagu ei saa tegeleda konverentsi korraldamise pakiliste küsimustega,“ lisas ta. „Tõnis-Denis koos meie särasilmse ja energilise meeskonnaga tegeleb konverentsi korralduse töös hoidmisega. Üldjuhul on suhteliselt vähe õhtuid, kui kontor oleks kell 8 õhtul tühi. Inimesed, kes tahavad palju teha, ka jõuavad palju. Tegutseme väga suure entusiasmiga igas valdkonnas, kus oleme tegevad.“

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    22. August 2016, 12:52
    Otsi:

    Ava täpsem otsing