Mait Kraun • 7. september 2016 kell 11:15

Amazoni aktsiat ei peata miski

Amazon.  Foto: EPA

Amazoni aktsia tegi eile uue rekordi ja nüüd on ettevõtte turuväärtus juba 370 miljardit dollarit, kirjutab CNN Money.

E-kaubandusfirma on turuväärtuse poolest ühele pulgale jõudnud Warren Buffetti Berkshire Hathawayga. Ettevõtted jagavad USA suurimate börsifirmade seas neljandat kohta.

Eile kallines ettevõtte aktsia 2,1 protsenti, 788 dollarini, mis on kõigi aegade rekord. Ainüksi sellel aastal on aktsia tõusnud üle 52 protsendi.

Vaid Apple, Google’i emafirma Alphabet ja Microsoft on väärtuslikumad. Hiljuti möödus Amazon nii Facebookist kui ka Exxon Mobilist.

Kas ettevõtte aktsia võiks kasvu jätkata? Minevik on tõestanud, et Amazoni on raske peatada.

Uskumatu hinnatase

Amazon ei ole aktsia, mida südamerahust hoolivad investorid tahaksid oma portfellis hoida. Väärtust otsivad investorid nagu Buffett ei taha aktsiat puutuda, sest selle hinnatase on tõusnud juba uskumatult kõrgele. Amazoni ettevaatav hinna ja kasumi suhe on juba 135, mis on tunduvalt kõrgem kui traditsioonilistel jaemüüjatel nagu Walmart ja Target.

Tõsi, Walmart ja Target ei suuda Amazoni kasvunumbritele midagi kõrvale panna. Pigem püüavad jaemüüjad samuti oma e-kaubandust arendada. Walmart ostis hiljuti 3 miljardi dollari eest e-kaubandusfirma Jet.comi.

Amazon on tõestanud, et kõrged ootused ja eesmärgid pole sisutühjad. Nii käibe kui ka kasumi kasv on suurem kui kõigil konkurentidel.

Arvatakse, et trend jätkub. Analüütikud prognoosivad, et Amazoni käive kasvab sellel aastal lausa 28 protsendi võrra ja 2017. aastal ulatub kasv 20 protsendini. Kasum peaks sellel aastal kosuma 360 protsenti ja järgmisel 80 protsenti.

Hetkel kuum