Fredy-Edwin Esse • 26. september 2016 • 4 min
Jaga lugu:

Ärapanemishimu viis Samsungi huku äärele

Samsung pidi tagasi kutsuma umbes 2,5 miljonit Galaxy Note 7 nutitelefoni.  Foto: EPA

Samsung Electronicsi üks suurimaid unistusi oli haarata põhirivaalilt Apple’ilt turuosa ning tänavu nähti selleks ideaalset võimalust. Unistusest sai aga õudusunenägu.

Samsungi värske nutitelefon Galaxy Note 7 hakkas iseeneslikult plahvatama ja firma pidi miljoneid telefone tagasi kutsuma. Mis selle katastroofini viis ja mis saab edasi?

Ilmselt on hulk inimesi juba kuulnud, kuidas Samsung oli sunnitud tagasi kutsuma juba tarnitud 2,5 miljonit Note 7 nutitelefoni, sest neil oli oht iseeneslikult süttida. Meedia vahendusel kuulsime või nägime, kuidas ühel mehel põles seetõttu terve auto maha ning erinevate riikide lennuametid keelasid Note 7 kasutamise lennuki pardal.

Kogu see fiasko on teinud laastavat kahju Samsungi mainele ning toob Lõuna-Korea tehnikagigandile kaasa ka märkimisväärse majandusliku kahju. Tegu pidi olema nende võimalusega Apple’ilt turuosa haarata ning lõpuks raputada maha maine, nagu nad vaid kopeeriks Silicon Valley ettevõtet.

Selle skandaali põhjused ulatuvad tagasi eelmisse aastasse. Samsungil on kaks peamist premium-tooteliini – Galaxy S ja Note. Note toodi turule 2011. aastal ning sai oma suure ekraani tõttu tarbijate hulgas kohe populaarseks, olles suure ekraaniga nutitelefonide turuliider kuni 2014. aastani, kui Apple tõi turule iPhone 6 Plusi.

6 Plusi debüüt survestas Samsungi oma turuosa kaitsma, mistõttu otsustas firma tuua 2015. aastal Note’i tutvustamisürituse tavapärasest septembrikuust augusti keskpaika. Selle peamine eesmärk oli ennetada uut iPhone 6s-i, mis toodi turule septembri keskpaigas. Sellele vaatamata jätkas Samsung turuosa kaotamist Apple’ile.

Detsembris vahetati Samsungi mobiiliseadmete üksuse juht välja ning uueks juhiks sai 55aastane D.J. Koh, kes oli varem juhtinud mitme Galaxy nutitelefoni arendust. Koh oli vastamisi mitte ainult Apple’iga, vaid üldiselt küpseva nutitelefoni turuga, kus kasv järjest aeglustus.

Tähtajad toodi ettepoole

Selle aasta alguses kuulsid Samsungi juhid, et uus iPhone ei tule märkimisväärselt innovaatiline. Kõige lisaks peaks see põhimõtteliselt välja nägema samasugune nagu eelmised kaks mudelit. Bloombergiga vestelnud Samsungi insaideri sõnul nägi firma juhtkond võimalust Apple’ile suurelt ära teha – kui Apple ei paku tarbijatele midagi huvitavat, siis Samsung teeb seda kindlasti.

Turuosa haaramiseks otsustati heaks kiita mitu uuendust ning insaiderite sõnul nihutati esitlus kümme päeva varasemaks võrreldes mullusega. Samsung esitles maailmale Galaxy Note 7 3. augustil.

Aku on nutiseadme kriitiliselt oluline komponent ning tootjad on aastaid selle tehnoloogia piire kombanud. Tarbijate nõuded kauem kestvate ja kiiremini laadivate seadmete järele on vaid kasvanud. See aga muudab keerukamaks tootmisprotsessi ning suurendab defektide tõenäosust.

Bloombergi andmeil hakkasid Samsungi töötajad ja allhankijad tähtaja liginedes tegema järjest pikemaid päevasid ning osa töötajaid lausa ööbis töö juures. Väidetavalt olid allhankijad seekord tavapärasest suurema surve all. Ühe allhankija sõnul oli sedapuhku koostöö Samsungi töötajatega eriti keeruline, sest nad muutsid pidevalt meelt nõutavate tingimuste üle.

Akuga pandi puusse

Kõik jõuti tähtajaks valmis ning firma hakkas tarnima telefone üle maailma. Teatud juhtudel alustati Note 7 teste juba mais, kuid need ei tuvastanud aku probleeme. Kui aga telefonid tarbijateni jõudsid, siis tulekahjud algasid. YouTube’i, Twitteri ja teiste sotsiaalmeediate toel levis uudis kui kulutuli.

Uuringud selgitasid välja, et telefoni aku oli liialt suur talle mõeldud asukohale, vähene ruum pressis akule peale ning tekitas lühise. Esialgsed prognoosid ütlevad, et Samsungile läheb see tagasikutsumisfiasko maksma umbes kaks miljardit dollarit, kuid kahtlemata järgnevad ka ühishagid maailma eri riikides.

Kulude katteks otsustas Samsung müüa oma osalused firmades ASML Holding, Seagate Technology, Rambus ja Sharp, teenides sellega 891 miljonit dollarit. Samsungi teatel tuuakse Note 7 tagasi turule 28. septembril Lõuna-Koreas, kuid seni pole teada, millal telefon üle maailma taas kättesaadavaks tehakse.

Nüüd lõikab Apple kasu

Samsungi peaeesmärk – võita Apple’ilt turuosa – läks täielikult vett vedama. Selle asemel on Note 7 müük peatatud, firma maine tugevalt kahjustada saanud ning Apple’i uus iPhone, kuigi marginaalsete uuendustega, ülipopulaarne.

Teisipäeval kirjutasid BlueFin Research Partnersi analüütikud, et Apple naudib täiuslikku tormi ning firma on asunud allhankijaid survestama, et tulla vastu praegusele nõudlusele. Analüütikute sõnul on uued tootmissihid üllatuslikult agressiivsed ning Apple kasutab olukorda 100% ära.

Samsungi aktsia käis 23. augustil kõigi aegade tipus, kuid langes pärast seda kolme nädalaga üle 13%. Üllatav on aga, et aktsia on pärast 12. septembrit iga kauplemispäeva (vahepeal oli Lõuna-Koreas riiklik püha) lõpetanud plussis. See näitab, et investoritel on endiselt usku Samsungisse ning äsja HP-le müüdud printeriäri oli neile samuti meeltmööda.

Eesseisev aastalõpuperiood ja sellega kaasnev ostuhullus näitab kõige paremini, kui tõsiselt Note 7 skandaal tarbijaid mõjutas. Ühe asja sai Samsungi juhtkond vähemalt kalli õppetunnina selgeks – ärapanemishimus ei maksa tehnoloogiaga kiirustada.

Jaga lugu:
Seotud lood
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt