Mait Kraun • 29. september 2016 kell 17:30

Hiina rikkaim mees: kinnisvaraturg on "ajaloo suurimas mullis"

Hiina rikkaim inimene Wang Jianlin.  Foto: epa

Hiina rikkaim mees Wang Jianlin on oma varanduse teeninud kohalikul kinnisvaraturul. Nüüd hoiatab ta, et turg on mullistunud, vahendab CNN Money.

„Tegemist on ajaloo suurima mulliga,“ ütles ta kolmapäeval CNNile antud intervjuus.

Mull on hiinlaste jaoks küllaltki tundlik sõna, sest eelmisel aastal toimus seal suur aktsiaturu krahh, mis hävitas miljonite investorite säästud. Arvati, et Peking ei lase turgudel langeda, aga kõik läks vastupidi.

Valitsus küll püüdis aktsiaturgude langust peatada, aga asjatult. Nüüd kardetakse, et kinnisvaraturu langust (kui see peaks juhtuma) ei suudeta samuti peatada.

Wangi sõnul on probleem selles, et hinnad jätkavad Hiina suurimates linnades kiiret tõusu, aga tuhandetes väiksemates linnades hinnad hoopis langevad ning paljud eluasemed on jäänud tühjaks.

Lahendust ei ole

„Ma ei näe, et sellele probleemile oleks mingit lahendust,“ ütles ta. „Valitsus on välja tulnud mitme meetmega, näiteks krediidi piiramisega, aga miski pole töötanud.“

Hiina jaoks on tegemist tõsise probleemiga, sest juba praegu on majanduskasv aeglustumas ning võlatasemed kasvavad kiiresti. Kinnisvaraturul on kaalul väga suured summad – otseseid laene on antud juunikuu lõpu seisuga 24 triljonit jüaani (3,6 triljonit dollarit), selgub Capital Economicsi andmetest.

„Probleem on selles, et majanduse aeglustumine pole pöördunud,“ ütles Wang. „Kui me võtame liiga kiiresti võimenduse ära, siis võib majandus kannatada. Seega me peame ootama, kuni majanduskasv taastub, ja siis saame järk-järgult võlgade taset vähendama hakata.“

Samas nentis Wang, et ta ei muretse majanduse „raske maandumise“ pärast.

Wangi kommentaarid on suure kaaluga, sest tegemist on Hiina rikkaima inimesega Forbesi ja Huruni 2015. aasta andmetel. Tema vara väärtus oli 2016. aasta alguses 28,8 miljardit dollarit.

Hetkel kuum