Mait Kraun • 29 september 2016

USA majanduskasv oli arvatust palju parem

USA lipp  Foto: Scanpix/Reuters

Esimeste hinnangute järgi oli USA majanduskasv teises kvartalis küllaltki kesine. Nüüd tuleb aga välja, et olukord pole sugugi nii kehv, kirjutab MarketWatch.

Esialgsete hinnangute kohaselt kasvas USA majandus teises kvartalis 1,1 protsendi võrra. Nüüd on valitsus andmeid korrigeerinud ja tuleb välja, et kasv oli hoopis 1,4 protsenti.

Tõsi, äriinvesteeringute maht oli korrigeeritud andmete järgi aprillist kuni juunini ikkagi kehv, aga mitte nii hull, kui esialgu arvati. See võis anda hea tõuke kolmanda kvartali majanduskasvule, mis peaks olema esimese poolaastaga võrreldes tunduvalt parem.

USA majandus oli 2016. aasta esimesel poolaastal üllatavalt nõrk ja seda iseloomustas tööstussektori nõrgenemine. Nüüd tundub, et teisel poolaastal on kasv olnud jõulisem – MarketWatchi küsitletud ökonomistid prognoosivad, et majandus kasvas kolmandas kvartalis 3 protsenti. Atlanta Föderaalreserv prognoosib SKP tõusuks 2,8 protsenti.

Tarbimine on jätkuvalt korralik ja eluasemeturg muutub järjest tugevamaks. Need peaks leevendama äriinvesteeringute, tööstuse ja ekspordi nõrkust.

„Praeguste andmete kohaselt peaks majanduskasv aasta teises pooles taastuma,“ ütles Clevelandi Föderaalreservi president Loretta Mester.

Selle tõttu arvavad ka Föderaalreservi ametnikud, et majandus on detsembrikuiseks intressimäärade tõusuks piisavalt tugev, vaatamata sellele, et inflatsioon on jätkuvalt madal.

Hetkel kuum