Sirje Rank • 5. oktoober 2016 kell 7:39

Hirm Euroopa Keskpanga rahatrüki lõpu pärast oli ennatlik

Euroopa Keskpanga juht Mario Draghi  Foto: Scanpix/Reuters

Teisipäeval tekitas turgudel hirmuvärinaid agentuuri Bloomberg artikkel, mis arutles, kuidas Euroopa Keskpank oma „rahatrüki“ ühel päeval ära lõpetab.

Võlakirjad odavnesid ja kullal oli enam kui aasta jooksul kõige kehvem päev. Euro tugevnes.

Täna vannutab Bloomberg uues artiklis, et kogu arutlus oli hüpoteetiline – pole ühtki märki, et selline otsus võiks lähiajal horisondil olla. Ka Financial Times kirjutab, et Euroopa Keskpanga pressiesindaja sõnul pole teemat arutatud. Nii kinnitas ka panga juht Mario Draghi oma viimasel pressikonverentsil septembri alguses ning viimati Euroopa Parlamendis aru andes.

Seda enam, et äsja märkis Rahvusvaheline Valuutafond oma värskes maailmamajanduse prognoosis, et võib-olla tuleb Euroopa Keskpangal võlakirjade tugiostuprogrammi laiendada. „Rahapoliitika täiendav leevendamine võib võlakirjade tugiostuprogrammi laiendamise näol vajalik olla, kui inflatsioon ei kiirene,“ märgib IMF.

Septembris prognoosis Euroopa Keskpank, et euroala inflatsioon kiireneb aastaks 2018 1,6%-le, mis jääb jätkuvalt alla optimaalseks hinnatud 2% taseme. 2019. aasta prognoosi avalikustab pank detsembris.

IMF toob välja just euroala nõrgad inflatsiooniootused, majanduse aeglase toibumise reas riikides ning ebakindlad tuleviku vaated kui põhjused, miks Euroopa Keskpank peaks praegu lõdva rahapoliitikaga jätkama. Samas rõhutab fond, et ka eelarvepoliitika peab majanduskasvu toibumist toetama.

Ka Euroopa suurima panga Deutsche Banki kipakat seisu ei või unustada. Praegu on ta küll suurtest pealkirjadest kadunud, kuid probleemid on alles. Kui pangandussektor vangub, pole õige aeg keskpanga tugimeetmeid koomale tõmmata, kirjutab Bloomberg.

Praeguse kava järgi jätkub Euroopa Keskpanga tugiostuprogramm vähemalt tuleva aasta märtsini. Mario Draghi on korduvalt öelnud, et vajadusel seda pikendatakse, kuni ükskord on näha, et inflatsioon on kindlalt taastumas. Keskpanga töögrupid arutavad praegu, kuidas programmi kohendada, et selle jaoks kõlbulikud varad turul defitsiitseks ei muutuks.

Samas on see n.ö hüpoteetiliselt arutusel olnud viis, kuidas tugiostuprogramm lõpetada, igati tõenäoline. Tugiostud, mis praegu küünivad 80 miljardile eurole, jääksid järjest 10 miljardi euro võrra väiksemaks. Sarnaselt käitus ka USA Föderaalreserv oma tugiostuprogrammi lõpetades. Kui programm päevapealt lõppeks, tekiks kaos.

Samuti ei kahane Euroopa Keskpanga bilanss kohe, kui tugiostud lõpevad. Pank on lubanud maksmisele tulnud võlakirjadest saadud raha reinvesteerida. Nii jääb stiimuli efekt püsima vähemalt 2020. aasta lõpuni, ütles läinud kuul Hollandi keskpanga juht  Klaas Knot.

Hetkel kuum