Pille Ivask • 9. oktoober 2016 • 3 min
Jaga lugu:

7 müüti raha ja investeerimise kohta

Dollarid  Foto: epa

Maailm on täis müüte ning raha ja investeerimine on kindlasti valdkonnad, kus väärarusaamadest puudust ei tule.

“Praktikud, kes usuvad, et nad on vabastatud igasugustest intellektuaalsetest mõjudest, on reeglina iganenud ökonomistide orjad,” on legendaarne inglise majandusteadlane John Keynes 1936. aastal ilmunud raamatus “The General Theory of Employment, Interest and Money” kirjutanud.

Maailmas levib palju müüte ning ühel või teisel põhjusel on inimesed need omaks võtnud ning usuvad neid ilma kahtlusteta. Väljaanded MarketWatch ning Wall Street Journal on reastanud seitse valearusaama raha ja investeerimise kohta.

Aktsiad on ohtlikud. Paljud inimesed kardavad börsi ning peavad seda täiesti veendunult kohaks, kus raha kaotatakse, mitte ei teenita. Mõistagi on aktsiatesse investeerimine seotud riskidega, ent väide, nagu oleksid teised varaklassid vähemohtlikud, pole õige. Iga investeering on seotud riskidega ning investor peab sellega paratamatult arvestama. 

Raske töö ja intelligentsus annavad turule ninanipsu. Paljud investorid tahavad end tunda targemana kui turg, ent tõsiasi on, et vaid vähesed suudavad teha imesid. Tõsi, on neid investoreid, kes on olnud üliedukad ja teistele pika puuga ära teinud, ent analüüsid pole näidanud või osanud välja tuua nende investorite erilisi omadusi. Samuti ei kindlusta miski, et nad on tipus ka mõne aja pärast.

Kinnisvara on kindla peale minek. Kinnisvarasse investeerimist peetakse sageli turvaliseks ning heaks viisiks head elu ja sissetulekut kindlustada. Ökonomistid on väitnud, et kinnisvaraga võib tõsiselt alt minna, kuna hinnad on muutlikud, ning mis veel olulisem: inimesed kipuvad kunagisi hinnakõikumisi lihtsalt unustama ning ostavad suuresti emotsiooni ajel. 

Eluasemelaen on hea laen. Kuigi eluasemelaenu peetakse normaalseks, ei tasuks sellest nii mõelda. Iga laen on finantskohustus ning alati on parem, kui uue kodu saaks soetada omal jõul ehk ilma panga abita. Eluasemelaenu võiks enda jaoks lahti mõtestada kui midagi paratamatult vajalikku, mitte kui midagi normaalset, mis tuleb niikuinii.

20ndates ja 30ndates eluaastates võiks lähtuda oma unelmaist. Tegelikult on mõistlik tuleviku peale hakata mõtlema juba varakult ning selle nimel tasuks juba 20ndates ja 30ndates eluaastates palju tööd teha. Proovi jõuda ametialaselt kõrgele positsioonile ning hakka juba varakult raha kõrvale panema.

Rahaga saab osta õnne. Sageli inimesed ei mõtle, et kui nad ostavad endale uue eluaseme, auto, paadi või kasvõi lennuki, kaasnevad sellega reeglina kulutused ning sõidukite või uue kodu korrashoidmine võtab märkimisväärselt raha. Uued asjad teevad õnnelikuks vaid mõneks ajaks.

Pensionipõlves võiks ainult puhata. Kuigi puhkamine ja mitte midagi tegemine võib mõni aeg olla kosutav ning vajalik, ei ole inimene loodud vedelema. Seetõttu tahavad inimesed teha midagi huvitavat ka pensionipõlves, olgu selleks siis mõni uus töökoht või põnev projekt. Seega tasuks pensionipõlveks rahaliselt juba varakult ette valmistuda, kuna uued hobid ning põnevad tegevused tahavad avastamist ja proovimist, ent sageli on nende jaoks tarvis ka raha. 

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt