Kadi Neemre • 20. oktoober 2016 kell 15:50

Maailma suurim naftakuningriik muudab kurssi

Saudi Araabia vähendab naftatootmist  Foto: EPA

Järgmine aasta saab olema maailma suurima naftaeksportija Saudi Araabia jaoks tugevustesti aasta, kuna riik püüab praegu taastada kontrolli turu üle ning tõsta hindu.

Peale kaht aastat täisvõimsusel nafta pumpamist ning naftahindade 12 aasta madalaimale tasemele jõudmisele kaasaaitamist, on saudid nüüd valmis tagasi tõmbuma, vahendab Bloomberg.

Septembris Alžeerias toimunud kohtumisel jõudis OPEC kokkuleppele vähendada naftatoodangut 750 000 barreli võrra päevas. Kuigi detailid otsustatakse 30. novembril Viini kohtumisel, oleks just Saudi Araabia see, kes peaks toodangut enim vähendama.

Kaks aastat tagasi, kui hinnad olid juba kasvava naftatoodangu ülekülluse tõttu kukkumas, keeldus Saudi Araabia vastupidiselt teiste OPECi liikmete soovidele toodangumahte vähendamast. Samm tähendas teistele naftatootjatele suurt väljakutset. Ujutades maailma üle odava toornaftaga, uskusid saudid, et suudavad madalaid naftahindu teistest kauem taluda ning seega sundida nad turult lahkuma.

Strateegia ka mingil määral töötas. Saudid pumpavad ja müüvad rekordhulgal naftat; juulis toodeti ligi 10,7 miljonit barrelit naftat päevas. Samal ajal on aga teised pidanud naftatoodangut kärpima; OPECisse mittekuuluvate tootjate naaftavarud teevad sel aastal tõenäoliselt suurima kukkumise viimase 30 aasta jooksul.

Odavast naftast tulenevad majanduslikud tagajärjed on aga Saudi Araabia jaoks olnud äärmiselt rasked. Riigi fiskaaldefitsiit on üle 10% SKPst. IMF prognoosib, et Saudi Araabia majandus kasvab järgmisel aastal vaid 1%, mis on aeglaseim kasv alates 2009. aastast. Mõned pangad ennustavad aga hoopiski majanduslangust.

Isegi kui OPEC suudab kõik kokkuleppe detailid 30. novembri kohtumiseks paika panna, hakkab toodangu vähenemine turge kõige varem mõjutama alles jaanuari lõpust.

IEA aga prognoosib, et OPECisse mittekuuluvate riikide tootmine taastub 2017. aastal ning kasvab 400 000 barreli võrra päevas. See on märk, et globaalne energiatööstus õpib elama madalate hindadega ning vähendab oma kulusid.

Hetkel kuum