Ingelinvestor: on absurd pidada idufirmasid mõttetuks

10. november 2016, 07:30
Eestis viibis PhD Robert Wiltbank, kes tegi siin koolituse EstBANi äriinglitele.
https://www.aripaev.ee/storyimage/EA/20161110/BORS/161109751/AR/0/AR-161109751.jpg
Ainult tellijale

Kogenud ingelinvestor Robert Wiltbank ütles, et inimesed, kes peavad idufirmasid mõttetuks, ei saa päris hästi aru sellest, kuidas ettevõtlus toimib.

Wiltbank on investeerinud idufirmadesse mitu miljonit dollarit isiklikku raha ning näinud nii edulugusid kui ka põhjakõrbemisi. Oma kogemuse põhjal võib ta öelda, et edukaid idusid eristavad mitteedukatest teatud omadused.

Järgneb intervjuu Wiltbankiga.

Kui paljud idufirmad õnnestuvad ja kui paljud mitte?

Usun, et umbes 80 protsenti idufirmadest ebaõnnestub, kuid samas on seda ka keeruline öelda. Sest mida tähendab „ebaõnnestuma“? Kui idufirma lõpetab tegevuse ja tal pole pärast ühtegi võlga ega kohustust ning kui rahavoog on olnud positiivne, siis kas see on ebaõnnestumine?

Seega on keeruline öelda täpselt, mida ebaõnnestumine tähendab. Kuid oluline on teada, et risk on kõrge ja sellega ma olen täiesti nõus.

Miks nii paljudel asi ikkagi aia taha läheb, kas neil on ebarealistlikud ootused, majandus ei soosi neid või on viga milleski muus?

Ettevõtetel, mis ebaõnnestuvad, on keeruline saada uusi investeeringuid ja nad ei suuda investoreid ära rääkida. Kui oled ettevõte, mis toodab midagi uut ja näitad seda kellelegi lootuses raha saada, kuid ei saa, siis on see väga keeruline olukord. Ja ma usun, et sellele probleemile pole ka ühtegi konkreetset lahendust. Su ettevõte ja idee kas meeldivad investoritele või mitte. Kõik investorid on oma rahaga ettevaatlikud. Seetõttu on keeruline panna teisi ostma seda, mida sina tahad, et nad ostaks.

Millised omadused on edukal idufirmal?

Neid kõiki ühendab see, et nad teevad või toodavad midagi, mida inimesed tahavad osta. Neil on midagi väärtuslikku. Lisaks on edukatel ettevõtetel ka grupp aktiivseid inimesi, kes teavad, kuidas oma toodet müüa ning oskavad jõuda nendeni, kel raha on.

Need on kindlasti peamised põhjused. Mainimata ei saa jätta ka head juhtkonda, tänu kellele need kaks asja tõeks saavad. Kui need omadused on olemas, siis on need head stardipakud, millega alustada.

Olete ka ise ingelinvestor. Millistesse ettevõtetesse investeerite ja miks?

Mulle meeldivad väga tarkvaraettevõtted. Olen investeerinud ka tarbekaupu tootvatesse firmadesse ning äriteenuseid pakkuvatesse firmadesse. Olen valinud need ettevõtted, sest neil on hea meeskond, hea positsioon turul ning nende müügitulemused näitavad, et nad suudavad klientidelt raha meelitada. Ja kõik nad pakuvad midagi, mida teised vajavad.

Kõik need ettevõtted on olnud rahaga efektiivsed. See tähendab, et nad pole kaasanud liiga palju raha. Kui ettevõtted kaasavad kogu aeg raha aina juurde, muutun ma ettevaatlikuks.

Kas üritate ka ise kuidagi mõjutada ettevõtete tegevust, kuhu olete investeerinud?

Mõnda ettevõtet saab mõjutada, mõnda mitte. Kõik sõltub asjaoludest. Olen üritanud aidata ettevõtetel teha häid otsuseid. Isegi kui ma annan ettevõtetele nõu, ei tähenda see alati, et nad mu nõu ka järgivad. Tunnistan, et mõnikord olen ka halba nõu andnud.

Kui kaua peab tavaliselt ootama, enne kui esimene kasum investeeringutest tuleb?

Suurimate võitude saamiseks võib kuluda 6-7 aastat. 4-5-6 aastaga teenid oma investeeringutele juba tootlust, kuid ajahorisondil alla selle ei pruugi sa midagi oma investeeritud raha eest saada. Kui see sul aga peaks õnnestuma, oled õnneseen.

On see loomulik nähtus, et esimestel aastatel on idufirmad kahjumis?

Jah, see on täiesti loomulik. Ingelinvestorid ja riskikapitalistid eksisteerivadki seetõttu, et idufirmad kulutavad alguses rohkem raha, kui neil on, ja rohkem, kui nad seda klientidelt saaksid. See on täiesti normaalne tegevus.

Mida ütlete neile, kes väidavad, et idufirmad on mõttetud, kuna need on pidevalt kahjumis ning seetõttu on keeruline näha, mis kasu nad ühiskonnale annavad?

Ma ütleks nendele inimestele seda, et kõik suured ettevõtted olid kunagi alustavad ettevõtted ja idufirmad. Paljud soovivad, et kõik ettevõtted oleks juba algusest saadik suured ja edukad ning toodaks kasumit, kuid nii ei ole. Google oli näiteks idufirma ja kõik suured on alustanud väikeselt.

Idufirmad pole mõttetud. Kes vastupidist arvab, mõtleb sama absurdselt nagu see, kes küsib, miks me peaks hoolima lastest, kes pole ju täiskasvanud ega suuda ise toime tulla.

Mis on teie arvates ajaloo kõige edukam idufirma?

Seda on keeruline, kui mitte võimatu öelda. See on umbes sama, kui öelda, kes on ajaloo kõige edukam inimene. Ma kahtlen, kas sellist asja on üldse olemas. Erinevad idufirmad teevad erinevaid asju ja on edukad erineval moel. Mõnel läheb kindlasti paremini kui teisel, kuid ühte konkreetset ei saa kindlasti välja tuua.

Robert Wiltbanki kutsus Eestisse Eesti Äriinglite Assotsatsioon (EstBan), mille liikmetele andis Wiltbank 4. novembril Estonian Business Schoolis koolituse.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
08. November 2016, 18:12

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing