Pille Ivask • 28. november 2016 kell 5:21

Naftalepe: saudide ootamatu meelemuutus

Kas OPEC jõuab juba sel kolmapäeval kokkuleppele?  Foto: EPA

Saudi Araabia on teatanud, et ehk polegi tarvis nafta tootmismahtu kärpida ja piisab ka külmutamisest, et nafta hind kerkima hakkaks.

Kui otsustatakse nafta tootmismahu külmutamise kasuks, läheb käiku Venemaa eelistatud variant. Energiaminister Aleksander Novak on teatanud, et riik liitub naftaleppega vaid siis, kui OPECi liikmed otsustavad tootmismahu külmutada, mitte seda vähendada. Nii saudid kui ka teised OPECi liikmed on seni pooldanud tootmismahu kärpimist.

Nüüd räägivad saudid aga hoopis teist juttu. “Meie hinnangul taastub nõudlus nafta järele 2017. aasta alguses ja hinnad stabiliseeruvad hoolimata OPECi sekkumisest,” ütles Saudi Araabia naftaminister Khalid al-Falih eile. “Mahu kärpimine pole meie ainus tee, me võime turu stabiliseerimise eesmärki silmas pidades lähtuda ka sellest, kuidas muutub nõudlus,” ütles ta.

Kaks päeva enne meelemuutust otsustas saudide delegatsioon jätta osalemata OPECisse mitte kuuluvate riikidega kokku lepitud kohtumisel. Nimetatud kohtumine otsustati seejärel aga sootuks ära jätta ning kõik osapooled loodavad nüüd, et uuel kohtumisel sel kolmapäeval tehakse lõplik otsus.

Saudide naftaminister Al-Falih ütles, et kui organisatsiooni sees pole asjad selged, pole mõtet läbirääkimisi üldse pidada. Praegu on teada, et Iraan ja Iraak ei ole huvitatud tootmismahu kärpimisest. Iraan on põhjuseks toonud majanduse ülesehitamise pärast rahvusvaheliste sanktsioonide kaotamist ja Iraak on võitluse ISISega.

Hetkel kuum